Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Edyty Kornela

Monday, 16, wrzesień 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

01.09.2019

Jazda po alkoholu - jak się bronić?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Jazda po alkoholu jest jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na polskich drogach. Niemal każdego dnia słyszymy o kolejnych kierowcach zatrzymanych za jazdę po alkoholu. Przestępstwo jazdy po alkoholu popełnia ten, kto prowadzi pojazd mechaniczny, mając we krwi więcej niż 0,5 promila alkoholu (bądź jeśli stężenie alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu wynosi więcej niż 0,25 mg/l).

Zgodnie z art. 178a § 1 kk, za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd orzeka również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów oraz obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego w wysokości od 5 tys. do 60 tys. na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W sprawie o jazdę po alkoholu kluczowe znaczenie ma wynik badania policyjnym alkomatem. Badanie powinno zostać powtórzone po około 15 minutach (wynik badania alkomatem może zostać zafałszowany – np. w przypadku, gdy kierowca zjadł słodycze z alkoholem, użył płynu do płukania ust zawierającego alkohol etylowy bądź palił papierosy przed jazdą). W razie dalszych wątpliwości kierowca ma prawo zażądać wykonania badania krwi w szpitalu (zobacz też: https://autoadwokat.pl/jazda-po-alkoholu-jak-mozemy-ci-pomoc/ ).

Każdy policyjny alkomat ma tzw. błąd pomiarowy, czyli dopuszczalny margines błędu, który może pojawić się przy mierzeniu stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Błąd pomiarowy dla policyjnych urządzeń wynosi zazwyczaj około 0,01 mg/l – to oznacza, że stężenie alkoholu u kierowcy może być wyższe bądź niższe o 0,01 mg/l niż to, które wskazał alkomat.

Na błąd pomiarowy można powołać się szczególnie w sytuacji, gdy alkomat wskazał wartość graniczną – czyli dokładnie 0,25 mg/l. Mając na uwadze to, że wszelkie niedające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego (art. 5 § 2 kpk), należy przyjąć, że rzeczywiste stężenie w wydychanym przez sprawcę powietrzu mogło wynosić 0,24 mg/l. W takim przypadku w grę wchodzi zmiana kwalifikacji prawnej na wykroczenie jazdy po alkoholu. Co ciekawe, do takiej zmiany może dojść jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego – prokurator umarza wówczas postępowanie i zwraca wszelkie materiały Policji (która następnie występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie).

O wykroczeniu jazdy po alkoholu mowa jest w art. 87 § 1 kw. Wykroczenie określone w art. 87 § 1 kw popełnia ten, kto prowadzi pojazd mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu – tzn. ze stężeniem alkoholu w wydychanym powietrzu wynoszącym od 0,11 do 0,24 mg/l (bądź mając we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu). Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu grozi kara grzywny albo kara aresztu. Karę grzywny za wykroczenie jazdy po alkoholu sąd wymierza kwotowo – od 50 do 5 tys. złotych. Natomiast kara aresztu wymierzana jest w dniach – od 5 do 30 dni. Sąd orzeka dodatkowo środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów – na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Na błąd pomiarowy warto również powołać się, jeżeli policyjny alkomat wskazał dokładnie 0,1 mg/l. W takiej sytuacji można przyjąć, że rzeczywiste stężenie alkoholu u kierowcy nie przekroczyło określonej przepisami normy (czyli 0,2 promila alkoholu we krwi bądź 0,1 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu), w związku z czym kierowca powinien zostać uniewinniony od zarzucanego mu czynu.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze stroną z lextraffic.pl

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja