Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Franciszka Joanny

Wednesday, 21, sierpień 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

11.06.2019

Czy warto zostać leśniczym?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Osoby, które uwielbiają przebywać na łonie natury, doskonale odnajdą się w zawodach związanych z przyrodą. Jednym z nich jest praca leśniczego, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem na rynku pracy.

 

Jak znaleźć pracę leśniczego?

Wielu leśniczych zdobyło pracę właśnie poprzez serwisy internetowe, szczególnie w przypadku zatrudnienia w lasach prywatnych. W tym zawodzie bardzo ważne jest kierunkowe wykształcenie – minimum średnie. Bardzo istotna jest również kondycja fizyczna – leśniczy musi być przygotowany na samodzielne pokonywanie trudno dostępnych terenów i na ściganie osób, które stwarzają zagrożenie. W zależności od rejonu osoba na tym stanowisku może przemierzać dziennie dziesiątki kilometrów. Jeśli ktoś nie chce szukać pracy przez Internet, powinien zjawić się osobiście w wybranej leśniczówce, lub innej placówce odpowiedzialnej za zarządzanie lasami państwowymi, i zostawić swoje CV.

Kto sprawdzi się w pracy leśniczego?

Leśniczy musi dobrze odnajdować się w pracy w terenie i powinien posiadać jak najlepsze przygotowanie teoretyczne. Musi doskonale znać przydzielony mu obszar, z uwzględnieniem występujących w nim gatunków zwierząt i roślin. Powinien wiedzieć, jakie działania należy podjąć, aby wybranym z nich zapewnić ochronę. Zazwyczaj jest to spokojna praca, ale trzeba być także przygotowanym na ryzykowne sytuacje. Warto wspomnieć, chociażby o ściganiu osób nielegalnie palących ogniska lub tych, którzy pozostawiają na terenach leśnych skupiska śmieci. Dobry leśniczy powinien również być przygotowany na wykonywanie prac biurowych oraz kontakt z interesantami, którzy zjawią się w leśniczówce.

Praca leśniczego spełni oczekiwania każdego miłośnika przyrody, który ceni sobie kontakt z naturą i zależy mu na jej ochronię. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach leśniczówka może być także budynkiem mieszkalnym dla pracujących w niej osób.

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja