Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Alana Kaliksta

Monday, 14, październik 2019

Domi strona

 

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

09.04.2019

Pożyczki online – jak wziąć najtańszą?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pożyczki online dostępne są nawet w formie pożyczek bezpłatnych. Takie oferty kierowane są do nowych pożyczkobiorców, którzy przejdą pozytywnie weryfikację tożsamości i wiarygodności kredytowej, a ponadto zwrócą pożyczkę terminowo do firmy pożyczkowej.

Na rynku finansowym pozabankowym w Polsce funkcjonuje masa różnego rodzaju firm pożyczkowych. Mają one w swoich ofertach między innymi pożyczki online, które można zaciągać bez wychodzenia z domu, z wykorzystaniem internetu. Jak uzyskać taką pożyczkę możliwie najtaniej?

Jak udzielane są pożyczki online?

Niezależnie od tego, czy pożyczki gotówkowe są udostępniane stacjonarnie, w siedzibie firmy pożyczkowej, czy też przez internet, ich podstawą prawną udostępniania jest Kodeks cywilny. W art. 720 kodeksu wskazano, co należy rozumieć pod pojęciem umowy pożyczki. Jest to umowa dotycząca przeniesienia własności pieniędzy albo rzeczy określonych tylko co do gatunku przez pożyczkodawcę na klienta-pożyczkobiorcę. Pożyczki mogą być udzielane przez wszystkie osoby fizyczne, prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Firma pożyczkowa może udzielać pożyczek online w ramach działalności pożyczkowej.

Obecnie istnieje wymóg rejestracji każdej firmy pożyczkowej działającej na rynku pozabankowym w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wpis jest płatny – kosztuje 600 zł.

Procedura udzielania pożyczek online Problemem w przypadku pożyczania pieniędzy w trybie online jest to, jak zweryfikować tożsamość klienta. Musi on jedynie złożyć wniosek o pożyczkę przez internet, ale pożyczkodawca nie jest w stanie stwierdzić, czy wpisane do formularza dane są poprawne i zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy.

Dlatego klient proszony jest dodatkowo o weryfikację tożsamości. Można tego dokonać za pomocą prostego przelewu bankowego na symboliczną kwotę 1 zł lub 1 gr. Potencjalny pożyczkobiorca dokonuje przelewu z konta bankowego, które zarejestrowane jest na jego dane. Pożyczkodawca po zaksięgowaniu przelewu weryfikacyjnego kontroluje jedynie, czy dane na przelewie i we wniosku o pożyczkę są zgodne ze sobą. Jeśli tak, pożyczka może być udzielona, o ile klient ma odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz dobrą historię kredytowania w BIK-u i w innych biurach gromadzących informacje o dłużnikach.

Alternatywnym sposobem weryfikacji jest zalogowanie się za pośrednictwem specjalnej aplikacji, np. Instantor, do bankowości elektronicznej klienta – wówczas aplikacja otrzymuje dostęp do rachunku. Sprawdza dane pożyczkobiorcy i przy okazji na podstawie historii konta może obliczyć zdolność kredytową takiej osoby. Połączenie jest szyfrowane, a dane do logowania nie są nigdzie zapisywane.

Kto może wziąć pożyczkę online?

Weryfikacja tożsamości klienta zaciągającego pożyczkę online to nie jedyny wymóg firm pożyczkowych stawianych potencjalnym pożyczkobiorcom. Muszą oni, rzecz jasna, wypełnić wniosek o pożyczkę na stronie pożyczkodawcy, a ponadto:

• mieć co najmniej 18 lat – często wymóg wieku jest wyższy, np. 21-23 lata;

• mieć pełną zdolność do czynności prawnych;

• posiadać konto bankowe zarejestrowane na własne nazwisko;

• mieć numer telefonu komórkowego w polskiej sieci;

• nie mieć negatywnych wpisów w BIG-u czy BIK-u;

• mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Tylko przy spełnieniu wszystkich tych warunków łącznie osoba składająca wniosek o pożyczkę online może liczyć na udzielenie zobowiązania.

Maksymalne koszty pożyczek online

Z dniem 11 marca 2016 roku weszła w życie w Polsce nowa ustawa antylichwiarska, czyli ustawa o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw. Następnie 22 lipca 2017 roku zaczęła obowiązywać ustawa o kredycie konsumenckim. Na podstawie przepisów tych dwóch aktów prawnych wskazano, jakie mogą być maksymalne koszty kredytów i pożyczek, w tym chwilówek online.

Po zmianach w prawie suma pozaodsetkowych kosztów kredytów i pożyczek nie może przekroczyć:

• 25 proc. całkowitej kwoty kredytu oraz

• 30 proc. całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym – część zmienna, zależna od okresu kredytowania.

W przypadku pożyczek udzielanych na kilka lat koszty pozaodsetkowe ponadto nie mogą przekroczyć 100 proc. wartości zobowiązania. Limit obowiązuje również w przypadku kosztów odsetkowych. Firmy pożyczkowe nie mogą w sposób dowolny ich kształtować, ponieważ będą musiały one zmieścić się w limicie odsetek ustawowych naliczanych za korzystanie z cudzego kapitału.

Do końca 2015 roku wysokość odsetek ustawowych określała Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, a obecnie ich wysokość powiązana jest ze stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Odsetki ustawowe są równe wysokości sumy stopy referencyjnej NBP i 3,5 punktu procentowego, jak wskazuje art. 359 § 2 Kodeksu cywilnego.

Stopa referencyjna NBP wynosiła w lutym 2019 roku 1,5 proc., a odsetki maksymalne od pożyczek i kredytów mogą wynosić tyle co dwukrotność odsetek ustawowych. Obecnie nie mogą one więc przekroczyć 10 proc. w skali roku.

Gdzie po najtańszą pożyczkę online?

Wiemy już, że maksymalnie odsetki od pożyczek gotówkowych mogą wynosić 10 proc. w skali roku, ale w ofertach firm pożyczkowych widnieją i takie pożyczki, których oprocentowanie wynosi 0 proc. Są to tak zwane darmowe pożyczki chwilówki, udzielane również przez internet, w przypadku których również rzeczywista roczna stopa oprocentowania zobowiązania jest zerowa. Przykładowo takie oferty znajdziemy w takich firmach pożyczkowych, jak:

• Lendon.pl,

• SmartPożyczka,

• Lime,

• Niewielka Pożyczka,

• Vivus.pl,

• NetCredit,

• Extraportfel.pl,

• KasaTAK.pl,

• Miloan.pl.

To oferta promocyjna, kierowana przez firmy pożyczkowe wyłącznie do nowych klientów, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z pożyczek w tych instytucjach. Drugim warunkiem utrzymania darmowej pożyczki jest jej spłata w terminie wskazanym w umowie pożyczkowej.

Nawet krótkie spóźnienie z uiszczeniem kwoty pożyczki na konto firmy pożyczkowej spowoduje, że będzie ona miała możliwość naliczenia odsetek i innych opłat związanych z udzieleniem pożyczki online. Jeśli klient z różnych powodów nie może zaciągnąć pożyczki online za darmo, pozostanie mu wybór pożyczki z najmniejszym kosztem całkowitym i RRSO spośród zaprezentowanych np. w porównywarce pożyczkowej propozycji.

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja