Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Alana Kaliksta

Monday, 14, październik 2019

Domi strona

 

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

26.03.2019

Jak zrobić jogurt kokosowy?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeśli chcemy mieć pewność, że spożywamy wyłącznie naturalne składniki, w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia, możemy przygotować jogurt samodzielnie w domu. Aby uniknąć mdłego smaku, charakterystycznego dla jogurtu naturalnego, warto spróbować przyrządzić smakową jego odmianę, na przykład jogurt kokosowy, który z pewnością zasmakuje wszystkim domownikom.

 

Jogurt to świetna alternatywa dla tradycyjnych kanapek. Jest on idealny na śniadanie lub kolację. W zależności od dobranych dodatków na jego bazie możemy również przygotować smaczną i zdrową przekąskę, która z powodzeniem zastąpi słodycze lub inne potrawy, po jakie sięgamy między stałymi posiłkami.

Jak zrobić jogurt kokosowy?

Jeśli nie mamy pomysłu, jak zrobić jogurt kokosowy, z pewnością przydatne okażą się poniższe wskazówki.

Do przygotowania jogurtu kokosowego potrzebujemy:

  • ok. 1 l mleka kokosowego
  • 1 opakowania kultury bakterii (możemy je kupić w niektórych aptekach oraz sklepach internetowych)
  • ok. 2 łyżeczek pektyny cytrusowo-jabłkowej aminowej
  • 3 łyżek stołowych cukru

Przygotowanie zaczynamy od dokładnego wymieszania mleka z pektyną oraz cukrem. Wymieszane składniki podgrzewamy aż do zgęstnienia. Następnie odstawiamy do przestudzenia. Do schłodzonego jogurtu dodajemy bakterie i ponownie dokładnie mieszamy. Całość przelewamy do szerokiego naczynia i ostawiamy na około 8–10 godzin (w tym czasie bakterie zaczną się namnażać).

Aby tak przygotowany jogurt kokosowy uzyskał odpowiednią konsystencję, najlepiej wstawić go do lodówki. Jeśli chcemy przygotować zdrowszą wersję jogurtu kokosowego, cukier możemy zastąpić dwiema łyżkami stołowymi miodu. Natomiast, jeśli nie przepadamy za smakiem miodu, możemy z powodzeniem użyć syropu klonowego albo pasty daktylowej.

Przygotowany w ten sposób jogurt kokosowy możemy podawać z owocami lub ulubionymi płatkami zbożowymi. Dla wzmocnienia smaku możemy także każdą porcję posypać wiórkami kokosowymi. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej kulinarnej inwencji i preferencji.

Właściwości mleka kokosowego

Podstawowym składnikiem jogurtu kokosowego jest oczywiście mleko kokosowe, coraz częściej pojawiające się na domowych stołach. Wytwarzane jest ono z miąższu orzecha kokosowego. W jego składzie dominują nasycone kwasy tłuszczowe, a spożywanie go dostarcza do naszego organizmu manganu, miedzi, fosforu, żelaza oraz magnezu. Ponadto wykazano, że mleko kokosowe sprzyja spadkowi tak zwanego złego cholesterolu, przy jednoczesnym wzroście cholesterolu dobrego.

Kwasy tłuszczowe zawarte w mleku kokosowym pomagają również obniżyć apetyt oraz zwiększyć zużycie energii, a to z kolei przekłada się na przyspieszenie spalania tłuszczu w naszym organizmie. Warto przy tym pamiętać, że mleko kokosowe ma dobroczynny wpływ na nasz układ pokarmowy. Dlatego też może być z powodzeniem stosowane w przypadku wystąpienia owrzodzeń wewnętrznych błon śluzowych. Kwasy tłuszczowe zawarte w mleku kokosowym mogą ponadto przyczynić się do zwiększenia ochrony organizmu przed działaniem wirusów i bakterii.

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja