Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Marii Magdaleny

Monday, 22, lipiec 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

26.03.2019

Sposoby na tańszy prąd dla firmy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przedsiębiorcy płacą za prąd więcej niż prywatni odbiorcy, ponieważ ceny energii dla firm nie są objęte państwowymi regulacjami jak w przypadku klientów indywidualnych. Rynek oferuje jednak ciekawe możliwości optymalizacji rachunków za prąd w firmie.

 

Wysokość stawek za prąd i swoboda dostawcy w ich ustalaniu zależą od kilku czynników. Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem plany cenowe dzielą się na 4 podstawowe grupy taryfowe. Przynależność do danej grupy wynika z czynnika podstawowego, czyli poziomu napięcia u odbiorcy energii. Gospodarstwa domowe i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu mogą korzystać z grupy taryfowej G, w przypadku której ceny podlegają kontroli Urzędu Regulacji Energetyki i utrzymują się na stabilnym poziomie. Pozostałe podmioty, zależnie od wysokości napięcia pobieranej energii, przynależą do nieregulowanych grup taryfowych A, B i C. W ich przypadku ceny ustalane są indywidualnie przez spółki obrotu energią elektryczną 

Jeżeli prowadzisz małą firmę usługową z zapotrzebowaniem na niskie napięcia, możesz korzystać z taryfy C. Taryfa B przeznaczona jest dla średnich przedsiębiorstw i rozliczają się w niej głównie mniejsze firmy produkcyjne oraz większe przedsiębiorstwa usługowe z branży hotelarskiej lub rozrywkowej. Taryfa A obejmuje ceny za napięcia wysokie i przeznaczona jest dla wielkich zakładów produkcji.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na to, że firmy płacą za prąd więcej, jest moc umowna, czyli ilość energii dostarczanej do punktu poboru w konkretnym momencie. Zależy od wykorzystywanego w firmie sprzętu elektrycznego i intensywności korzystania z niego. Firmy, także te mniejsze, potrzebują do funkcjonowania więcej urządzeń elektrycznych, które często pracują na okrągło, stąd większe niż w przypadku gospodarstw domowych ryzyko przeciążenia i „wybicia korków”, a zatem większe zapotrzebowanie na moc. Wielkość mocy określa pierwsza cyfra w nazwie taryfy. 1 to moc o maksymalnej wielkości 40 kW. 2 to moc powyżej 40 kW.  Ostatnim czynnikiem określającym taryfę jest liczba czasowych stref rozliczeniowych (1-4).

Tania energia dla firm na jasnych warunkach

Szacuje się, że faktury za prąd stanowią przeciętnie nawet 1/5 firmowych kosztów. Dotyczy to małych, średnich i większych przedsiębiorstw. Domowe sposoby na oszczędzanie energii nie będą adekwatne w przypadku większości firm, warto więc dążyć do minimalizacji wydatków na prąd innymi sposobami, choćby przez eliminację ryzyka wahań cenowych. Tania energia w firmach jest możliwa. Dobrym sposobem na obniżenie rachunków może być na przykład inwestycja we własne źródła energii odnawialnej. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest jednak po prostu zmiana dostawcy energii elektrycznej i znalezienie atrakcyjnej oferty, która będzie dostosowana do potrzeb i specyfiki naszej firmy.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, jak zróżnicowaną ofertę posiada rozważany przez nas dostawca energii elektrycznej. Enea może pochwalić się jednym z najbardziej różnorodnych wachlarzy ofert dla firm różnej wielkości. Dla małych przedsiębiorstw oferuje specjalne strefy godzinowe. Taryfa C11 cechuje się niezmiennymi cenami prądu przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia. To idealne rozwiązanie dla osób, które prowadzą drobną działalność gospodarczą lub korzystają z energii do celów budowlanych. Proste i jasne warunki to największa zaleta tej taryfy.

Właścicieli średnich firm powinny zainteresować oferty ENERGIA +. Oferta „Stała cena” minimalizuje formalności, zapewnia wygodne metody płatności i przede wszystkim chroni od niespodzianek w postaci nagłych wzrostów cen. Wybierając usługę Systemu zarządzania poborem energii, średni przedsiębiorcy zyskają natomiast możliwość kontroli parametrów zasilania i obniżenia rachunków dzięki wzrostowi skuteczności instalacji elektrycznej.

Enea oferuje również strefy godzinowe dla dużych przedsiębiorstw. Taryfa A21, stworzona z myślą o zakładach przemysłowych, sprawdzi się w przypadku wszystkich firm pracujących w systemie jednozmianowych. Jeżeli natomiast firma pracuje w trybie wielozmianowym, dobrym rozwiązaniem będzie taryfa A23. Trzy strefy czasowe pozwalają stosownie zaplanować pracę zakładu i zoptymalizować wydatki na energię.

Żeby zostać klientem Enei, wystarczy kilka prostych kroków. Najlepiej zacząć od wyboru najlepszej oferty na stronie internetowej dostawcy energii.

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja