Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Marii Magdaleny

Monday, 22, lipiec 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

26.03.2019

Niska emisji - przyczyn, skutki i jak się przed nią chronić

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Coraz częściej w przestrzeni publicznej poruszany jest temat zanieczyszczenia powietrza. Jego głównym źródłem jest tzw. “niska emisja”, powodowana przez transport i gospodarstwa domowe. Czym dokładnie jest i jak jej zapobiegać? Czy istnieją sposoby ochrony przed szkodliwymi substancjami?

 

 Co to jest niska emisja?

Zgodnie z definicją, “niska emisja” jest to emisja produktów spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych do atmosfery, ze źródeł znajdujących się na wysokości do 40 m. Upraszczając, są to wszystkie zanieczyszczenia, które powstają na niewielkich wysokościach. Ich źródłami są np. domowe kotły na węgiel, transport i przemysł.

Produkty spalania, będące składnikami niskiej emisji stanowią bardzo duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Wśród szkodliwych substancji znajdziemy m.in. dwutlenek węgla CO2, tlenek węgla CO, dwutlenek siarki SO2, tlenki azotu NOX, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), np. benzo(a)piren, dioksyny, a także metale ciężkie (ołów, arsen, nikiel, kadm) i pyły zawieszone PM10, PM2,5. O tych ostatnich mówi się bardzo często w kontekście występowania smogu, jednak smog i niska emisja to dwa, różne pojęcia. Smog jest zjawiskiem zauważalnym dla oka, który powstaje przy określonych warunkach atmosferycznych i jest tylko potwierdzeniem tego, że w powietrzu znajdują się zanieczyszczenia. To, że danego dnia nie widzimy smogu wcale nie oznacza, że niskiej emisji nie ma, a powietrze jest czyste.

Przyczyny niskiej emisji.

Przyczyn niskiej emisji jest wiele, jednak głównym powodem jest spalanie różnego rodzaju paliw, lepszej i gorszej jakości. Większość zanieczyszczeń powstaje przez ogrzewanie domów słabej jakości węglem, mułem, flotem, drewnem i niestety często również śmieciami. W momencie spalania gumy lub innych tworzyw sztucznych w domowym piecu, ponad 100-krotnie wzrasta emisja dioksyn, jednej z największych trucizn. Ponadto, wykorzystywane w tym celu kotły przeważnie są już przestarzałe i nieefektywne. To samo dotyczy nieodpowiedniej izolacji budynków, która powoduje utratę ciepła.

Kolejnym dużym problemem jest transport samochodowy, a zaraz po nim - przemysł. Mała popularność odnawialnych źródeł energii również nie pomaga w całej tej sytuacji.

obraz 1

Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe.

Szacuje się, że w Polsce każdego roku ok. 45 tysięcy osób umiera przedwcześnie z powodu problemów zdrowotnych, spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem. Szkodliwe substancje zawarte w smogu mogą wywoływać alergie, astmę, zapalenie spojówek, a w gorszych przypadkach nowotwór krtani lub śmierć sercową. Na negatywne skutki niskiej emisji szczególnie narażone są osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci. Smog może być przyczyną niższej wagi urodzeniowej, a nawet poronienia. Zawarte w powietrzu pyły zawieszone PM2.5 zwiększają podatność na nawracające zapalenia oskrzeli i płuc u dzieci oraz obniżają rozwój psychomotoryczny.

Jednak nie tylko ludzie odczuwają konsekwencje zanieczyszczenia powietrza. Niska emisja jest jedną z przyczyn zmian klimatycznych na całym świecie, powoduje powstawanie kwaśnych deszczy, przenikanie szkodliwych związków do wody i gleby oraz niszczenie budynków i zabytków.

Sposoby ograniczania niskiej emisji.

Lista negatywnych skutków niskiej emisji jest długa i może przytłaczać, jednak na całe szczęście nie jesteśmy bezsilni. Istnieje wiele sposobów ograniczania ilości emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Jednym z nich jest wymiana pieca na bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska, inne to podłączenie domu do sieci ciepłowniczej lub skorzystanie z alternatywnych źródeł energii. Jeśli żadna z tych opcji nie jest dla nas możliwa, zawsze możemy zdecydować się na korzystanie z lepszej jakości paliwa, np. pelletu lub wysokokalorycznego węgla. Należy unikać palenia mułem, flotem, pyłem i co najważniejsze - śmieciami. Trzeba też pamiętać o tym, że nawet najbardziej efektywna forma ogrzewania nie sprawdzi się, jeśli nasz dom przepuszcza dużo ciepła. W takim wypadku warto rozważyć najpierw termomodernizację budynku.

Dużo łatwiejszą do realizacji zmianą - choć równie ważną - jest rezygnacja z jazdy samochodem. Jeśli jedziemy do pracy autem, zabierajmy ze sobą znajomych i pamiętajmy o zasadach jazdy ekologicznej: hamuj silnikiem, nie przewoź zbędnego obciążenia, sprawdzaj ciśnienie w oponach, unikaj podróży samochodem na trasach poniżej 7 km. Kiedy jest to możliwe, warto wybrać komunikację miejską, rower, a na dłuższe trasy - pociąg. Na krótkie odcinki do pobliskiego sklepu można też wybrać się pieszo.

Jeśli realizujesz powyższe wskazówki i czujesz, że to dla Ciebie wciąż za mało, rozważ zaangażowanie się w akcje obywatelskie na rzecz ochrony czystości powietrza. Przykładem są inicjatywy Polskiego Alarmu Smogowego. I pamiętaj - najlepiej działa dawanie przykładu. Rozmawiaj ze znajomymi i rodziną na temat problemu niskiej emisji i sposobów jej ograniczania. Jeśli jesteś rodzicem, ucz dzieci dokonywania ekologicznych wyborów.

Powietrze w domu

Wbrew powszechnej opinii przebywanie w domu nie chroni przed niską emisją i znajdującym się za oknem smogiem. W rzeczywistości powietrze wewnątrz budynku bywa o wiele gorsze, niż to poza nim. Otwierając drzwi i okna wpuszczamy do środka zanieczyszczenia z zewnątrz. Ponadto, nasz dom bardzo często sam w sobie jest źródłem wielu szkodliwych substancji. Dzieje się tak, ponieważ wiele rzeczy, z których korzystamy, takie jak stare meble, farby, kleje, kosmetyki czy środki czystości zawierają związki, które z łatwością przechodzą w stan gazowy, tworząc tzw. lotne związki organiczne, czyli LZO. Jest to kolejny rodzaj zanieczyszczenia, który może nieść ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.

Sposoby ochrony

Coraz więcej osób podejmuje środki zaradcze, mające na celu minimalizowanie zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. W jaki sposób możemy jednak ochronić się przed tymi substancjami, które już znajdują się w atmosferze? Sposobów jest kilka. Jednym z nich jest obecność w domu takich gatunków roślin, które usuwają z powietrza zanieczyszczenia, produkując na ich miejsce tlen. Jest to jednak mało wydajne rozwiązanie.

Najskuteczniejsze rozwiązanie to inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza. Większość dostępnych na rynku modeli wykorzystuje filtry HEPA, które usuwają nawet 99,97% cząstek stałych. Znajdziemy też takie, które pełnią dodatkowo rolę nawilżacza i jonizatora. Różnorodność funkcji, parametrów i designu pozwoli każdemu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

A co w przypadku poruszania się po mieście? Przebywając na zewnątrz, szczególnie w okresie grzewczym, warto nosić maskę lub chustę antysmogową. Te niewielkie filtry znacząco poprawiają jakość wdychanego powietrza i stają się coraz popularniejsze.

Oczyszczacz powietrza Sharp

Niekwestionowanym liderem na rynku oczyszczaczy powietrza jest japońska marka Sharp. Większość produkowanych przez nich urządzeń pełni jednocześnie trzy role: oczyszczacza, nawilżacza i jonizatora powietrza. Jednym z najpopularniejszych modeli jest oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW, przeznaczony do pomieszczeń o wielkości 26 m2. Oczyszczenie powietrza przebiega w nim wielostopniowo. Większe zanieczyszczenia, takie jak włosy i kurz zatrzymywane są przez filtr wstępny. Następnie węgiel aktywny usuwa lotne związki organiczne, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy, a filtr HEPA H13 pozbywa się wszystkich cząstek stałych - pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, alergenów, bakterii, roztoczy i innych składników smogu. Jego skuteczność wynosi 99,97%. Oczyszczone powietrze przechodzi przez filtr nawilżający, gdzie nabiera odpowiedniej wilgotności i wraca do pomieszczenia. Cały proces wspierany jest przez jonizator Plasmacluster, który za pomocą ujemnie naładowanych jonów unieszkodliwia wirusy oraz zarodniki pleśni i grzybów, jednocześnie utrzymując równowagę kationowo-anionową w pomieszczeniu.

Poza niezwykłą skutecznością, oczyszczacz powietrza Sharp oferuje nam również wysoki komfort użytkowania. Urządzenie zostało zaprojektowane w myśl zasady “włącz i zapomnij”, dlatego pracując w trybie automatycznym cechuje się dużą samodzielnością. Blokada rodzicielska i zamykany wlot powietrza są szczególnie przydatne w pokoju dziecięcym, a dzięki bardzo cichej pracy wentylatora (23 dB w trybie niskim) może pracować również w nocy, nie zakłócając snu domowników.

Osoby, które chcą sprawdzić, czy zakupiony przez nich oczyszczacz rzeczywiście działa lub nie wiedzą, jaki jest stan powietrza w ich domu, mogą zaopatrzyć się w domowy miernik jakości powietrza. Przykładowym modelem, który świetnie uzupełnia oczyszczacze powietrza Sharp, jest miernik Ecolife AirSensor. Mierzy on takie parametry jak ilość pyłów zawieszonych, LZO, wilgotność, temperaturę i ciśnienie, a następnie informuje nas o poziomie zanieczyszczeń poprzez aplikację mobilną i kolorowe diody na obudowie. Dzięki wspomnianej aplikacji można kontrolować jakość powietrza w domu nawet będąc poza nim. Ponadto aplikacja pobiera dane ze stacji pomiarowych GIOŚ, umożliwiając nam sprawdzenie poziomu szkodliwych substancji w dowolnym miejscu w Polsce.

Oczyszczacz powietrza Sharp i miernik jakości powietrza Ecolife to najlepszy komplet dla wszystkich, którzy chcą zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja