Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Marii Magdaleny

Monday, 22, lipiec 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

16.03.2019

Łożyska i piasty kół – objawy zużycia i wskazania do wymiany

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Łożyska i piasty to elementy, które łączą koło z pozostałą częścią samochodu. Z tego właśnie powodu ich rola jest bardzo istotna – prawidłowy montaż, jakość tych części oraz sprawne funkcjonowanie łożysk i piast mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. W artykule podpowiadamy, jak rozpoznać objawy zużycia tych elementów oraz jakie są wskazania do wymiany łożysk i piast kół samochodowych.

 

Żywotność łożysk i piast kół

 

W teorii piasty i łożyska kół powinny funkcjonować prawidłowo tak długo, jak sam pojazd. Kilkadziesiąt lat temu łożyska wymagały regularnej konserwacji w postaci smarowania, dziś producenci aut montują w samochodach wyłącznie części bezobsługowe – z czynnikiem smarującym szczelnie zamkniętym wewnątrz łożyska. Niestety, rzadko kiedy eksploatacja pojazdu nie powoduje zużywania się łożyska i piast kół – wiele czynników wpływa na obniżenie żywotności tych elementów.

Przyczyny przedwczesnego zużycia łożysk i piast kół

Przyczynami przedwczesnego zużycia łożysk i piast kół mogą być błędy montażowe, takie jak nieprawidłowe ustawienie geometrii pojazdu czy niedokładne umieszczenie piasty w zwrotnicy. Nie bez znaczenia jest także jakość samego elementu – łożyska wykonane z niskiej jakości tworzywa, niestarannie odlane, nie będą pracować prawidłowo.

Zdarzają się sytuacje, w których łożysko zostaje pozbawione znajdującego się wewnątrz części smaru. Dzieje się tak na skutek przegrzewania elementów układu hamulcowego, zazwyczaj – tarczy hamulcowej. Pod wpływem zbyt wysokiej temperatury czynnik smarujący wytapia się.

 

Niska żywotność łożysk i piast jest również efektem nieprawidłowej eksploatacji samochodu. Wymienione części zużywają się szybciej, kiedy pojazd często wpada w poślizg oraz gdy kierowca zbyt gwałtownie hamuje i rusza autem. Negatywnie na kondycję łożysk wpływają również wstrząsy, wywołane uderzeniami koła o przeszkody. Nawet z pozoru lekkie odbicie się od krawężnika, niepozostawiające żadnych śladów na ogumieniu czy będące obojętne dla stanu zawieszenia, może skutkować uszkodzeniem łożyska koła.

Objawy zużycia łożysk i piast

Aby rozpoznać przedwczesne zużycie łożysk i piast kół, wystarczy pamiętać o dwóch podstawowych objawach świadczących o niesprawnym funkcjonowaniu tych części. Są to:

  • bardzo głośna praca łożyska;

  • wyraźnie odczuwalny luz.

Hałas, który daje się we znaki podczas jazdy samochodem, to objaw świadczący o przeciążeniu łożyska lub bardzo niskiej jakości tego elementu. Z kolei widocznie odciskające się na bieżni koła wałki lub kulki to efekt niesprawnie przeprowadzonego montażu (taki objaw jest jednak stosunkowo rzadko obserwowany przez kierowców).

 

Jeśli szukasz większej ilości informacji na temat rozpoznawania nieprawidłowości w obrębie układu jezdnego, sprawdź porady na blogu sklepu motochemia.pl Znajdziesz tam artykuły, które pomogą w zaobserwowaniu niepokojących objawów, świadczących o wadliwej pracy elementów Twojego samochodu.

Jak często należy wymieniać łożyska kół?

Jak już wspomnieliśmy, teoretycznie łożysko może pracować bezawaryjnie przez cały okres eksploatacji  pojazdu, jednak wskutek wielu czynników część ta zużywa się i niszczeje. Właściwie zamontowane łożysko powinno sprawnie funkcjonować przez około 100-150 tys. km. Jest to, przy standardowym użytkowaniu auta, kilka lat jazdy. Po tym czasie warto skontrolować stan łożysk w warsztacie samochodowym i liczyć się z koniecznością ich wymiany.

Sprawdź ofertę części samochodowych ze sklepu motoryzacyjnego Motochemia.

 

Zdarza się też, że niepokojące sygnały ze strony piast i łożysk kół występują już po krótkim czasie od zakupu samochodu lub wymiany tych właśnie części. W takich sytuacjach należy niezwłocznie poprosić o pomoc doświadczonego mechanika. Przyczyną tego rodzaju kłopotów najczęściej bywa nieprawidłowo przeprowadzony montaż. Może się również zdarzyć, że wina leży po stronie niestarannie wykonanego lub uszkodzonego łożyska. Aby mieć pewność, że podobne problemy nie staną się Twoim udziałem, przy wyborze części skorzystaj z oferty sprawdzonego sklepu z łożyskami kół Motochemia.

 

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja