Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Diny Bogny

Thursday, 20, czerwiec 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

11.01.2019

Jak stworzyć wyjątkową i zachwycającą oranżerię?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gdy tylko gasną ostatnie silniejsze promienie jesiennego słońca, a kolorowe liście znikają wdeptane w ścieżki, zaczyna się czas, w którym znakomicie przydałby się pewnego rodzaju azyl. Oranżeria jest świetnym sposobem na wyjątkowe miejsce odpoczynku i spotkań, które może nam znakomicie służyć przez cały rok. Jednak zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym w pełni docenimy jej zalety. Pod warunkiem, że przygotujemy ją odpowiednio dobrze.

 

 Zadbaj o stronę techniczną

 Oranżeria, nierzadko pełniąca też funkcję ogrodu zimowego, przede wszystkim musi być urządzona w odpowiednio doskonałym technicznie obiekcie – takim, który będzie stanowił skuteczną ochronę przed wpływem warunków zewnętrznych i zapewni uprawianym w niej roślinom możliwość rozwoju. Jego budowa, zwłaszcza, jeśli ma się on charakteryzować atrakcyjnym, pasującym do architektury domu wyglądem, nie jest zadaniem tak łatwym, jak się wydaje. Istotne są wszystkie elementy. Pierwszym jest fundament, który musi przyjąć ciężar oszklonej, więc nie tak lekkiej konstrukcji, a także być niewrażliwy na skrajne temperatury i wilgoć. Jeśli zlekceważymy ten etap, stosunkowo ciężki obiekt, ulegając naprężeniom wynikającym z nietrwałego fundamentu, może stracić szczelność, a nawet ulec poważnym uszkodzeniom. Ponadto posadzka powinna zapewniać izolację termiczną. Konstrukcja samej oranżerii musi sprostać nie tylko ciężarowi siebie samej, ale także ewentualnego zalegającego na niej śniegu. Warto także zastosować nietworzące ostrych odłamków bezpieczne szkło. Nie należy także zapominać o odpowiednim odprowadzaniu wody opadowej. Jeśli nie wiemy jak się za takie prace zabrać, warto zlecić je fachowcom, takim jak np. ci z firmy BTM-Eurolinx. Najlepiej, jeśli jeszcze w czasie projektowania domu ustalimy, że chcemy, by towarzyszyła mu oranżeria. Wówczas można zadbać o jej odpowiednią integrację z obiektem i właściwe zorientowanie, by nawet w środku zimy maksymalnie wykorzystać padające na nią światło słoneczne.

Co możemy umieścić wewnątrz?

Niezależnie od tego, jak doskonała technicznie będzie nasza konstrukcja, pełną satysfakcję przyniesie nam wówczas, gdy znajdą się w niej odpowiednio dobrane rośliny. Aby nasz wybór był trafny, trzeba wziąć pod uwagę nasłonecznienie. Jeśli oranżeria jest zorientowana na południe i na brak słońca nie powinniśmy narzekać, możemy postawić na ciepłolubne. Poradzą sobie tam więc np. figowce, zielistki czy oleandry. Jeśli jednak światła będzie mniej, warto wybrać np. filodendrony, paprocie albo bluszcze, czy świetnie radzący sobie w cieniu skrzydłokwiat.

To jednak nie wszystko. Nasza mały ogród, jeśli panować w niej będzie taka sama temperatura jak mieszkaniu (w innym wypadku należy to także wziąć pod uwagę dobierając rośliny) może nam służyć jako miejsce do odpoczynku i spotkań towarzyskich. Musi to jednak umożliwiać ilość przestrzeni, w której poza donicami zmieści się np. stolik i fotele. Trzeba także odpowiednio porozsadzać rośliny – tak, by te wysokie swoim cieniem nie tworzyły we wnętrzu mroku, zadbajmy także o to, by te o podobnych wymaganiach ze sobą sąsiadowały.

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja