Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Arnolda Jozefa Konrada

Tuesday, 19, luty 2019

2019baner reklama

19.11.2018

Cel i zasady mycia i dezynfekcji rąk

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Mycie i dezynfekcja (odkażanie) rąk to najprostszy sposób na zapobieganie zakażeniom. Prosty i krótki proces zmniejsza znacznie ryzyko przeniesienia bakterii, wirusów i mikroorganizmów patogennych, które każdy człowiek posiada na swoich rękach. Dezynfekcja rąk ma ogromne znaczenie szczególnie w takich miejscach jak placówki służby zdrowia i szpitale, a także we wszelkiego rodzaju zakładach przetwórstwa żywności, barach, restauracjach, a nawet sklepach spożywczych.

 

Badania wykazują, że ludzie myją ręce zbyt krótko. Przeciętny czas mycia to zaledwie 5 sekund, podczas gdy minimalny zalecany to 20 sekund. W trakcie pierwszych 15 sekund mycia ginie 90 procent bakterii, mycie rąk przez 20-25 sekund pozwala pozbyć się praktycznie wszystkich zalegających na nich drobnoustrojów.

Mycie rak jest o tyle ważne, że mogą się na nich znajdować chorobotwórcze bakterie, pasożyty i grzyby, w tym bakterie coli, pałeczki salmonelli, a także jaja owsików i tasiemca.

Kiedy należy myć ręce?

dezynfekcja rąk 1Każde dotknięcie klamki w miejscu publicznym, wzięcie do ręki pieniędzy, złapanie się uchwytu w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostają się dziesiątki, jeśli nie tysiące bakterii, które mogą nam zaszkodzić. Z tego powodu ręce należy myć po powrocie do domu i po skorzystaniu z toalety lub przed jedzeniem w miejscu publicznym.

Przebywając w domu, ręce należy myć każdorazowo po wyjściu z toalety, po kontakcie ze zwierzęciem, przed jedzeniem lub kontaktem z żywnością, a także regularnie jeśli musimy zajmować się chorą osobą. Myciem rąk powinniśmy także zakończyć pracę przy komputerze, gdyż na klawiaturze znajdują się ogromne wręcz ilości bakterii. Warto także umyć dłonie po kichnięciu.

Sposoby i zasady mycia rąk

Ręce należy myć przez co najmniej 30 sekund. Cała procedura powinna wyglądać następująco:

 • Dokładnie zmoczyć ręce i nadgarstki ciepłą wodą.
 • Pobrać tyle mydła (ok. 3-5 ml), by móc bezproblemowo rozprowadzić je po całej powierzchni dłoni.
 • Dokładnie rozprowadzić mydło, rozsmarowując je najpierw po wewnętrznych częściach dłoni, palcach i na końcu po wierzchu dłoni i nadgarstkach.
 • Szczególną uwagę należy zwrócić na takie miejsca jak przestrzenie miedzy palcami, grzbiety palców i kciuka, a także na paznokcie pod którymi lubi gromadzić się brud.
 • Umyte ręce należy opłukać wodą i wytrzeć do sucha jednorazowymi ręcznikami.
 • Preparaty do dezynfekcji rąk kupisz w sklepie https://higieniczny.pl/

dezynfekcja rąk 3Zasady:

 • Przed myciem i dezynfekcją rąk najlepiej ściągnąć z nich biżuterię i zegarek.
 • Długie paznokcie to idealne miejsce do gromadzenia się brudu. Z tego powodu najlepiej trzymać je krótko obcięte lub myć je dokładnie.
 • Mydło powinno być dokładnie spłukane z rąk.
 • Ręce należy dokładnie osuszyć przy użyciu jednorazowego ręcznika, jeśli pozostawimy je wilgotne, to udostępnimy bakteriom idealne miejsce do osadzania się i rozwoju.
 • Po skończeniu mycia rąk (szczególnie w miejscach publicznych) należy unikać dotykania umytymi rękoma kurka od wody (najlepiej zakręcić go przez papierowy ręcznik, by zmniejszyć ryzyko ponownego zakażenia skóry dłoni bakteriami), a także klamek, drzwi i innych elementów wyposażenia, na którym mogą znajdować się duże ilości bakterii.