Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Bogny Apolinarego

Tuesday, 23, lipiec 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

29.10.2018

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Łóżko rehabilitacyjne musi być dopasowane do szczególnych potrzeb osoby chorej bądź czasowo unieruchomionej. Ma również ułatwiać opiekunom wykonywanie obowiązków względem ich podopiecznych. Sprawdź, jakie cechy i elementy wyposażenia powinno posiadać dobre łóżko rehabilitacyjne.

 

Funkcja regulacji wysokości

Niezwykle przydatną funkcją jest regulacja wysokości łóżka. W większości modeli odbywa się ona za pomocą specjalnych siłowników elektrycznych umieszczonych w górnej części konstrukcji. Na rynku dostępne są też tańsze warianty łóżek bez regulacji wysokości, jedynie z ręczną zmianą nachylenia leża, ale takie meble okazują się mniej komfortowe dla chorych i ich opiekunów.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że sprzęt posłuży danej osobie przez dłuższy czas, dlatego lepiej zdecydować się na nowocześniejsze i wygodniejsze modele. Łóżko rehabilitacyjne z elektryczną regulacją wysokości umożliwi bezpieczne przenoszenie pacjenta czy podopiecznego np. z wózka inwalidzkiego. Dla chorego czy poszkodowanego w wypadku znacznie łatwiejsze będzie też samodzielne wstawanie. Ponadto ustawienie łóżka na odpowiedniej wysokości odciąży kręgosłup opiekuna oraz ułatwi pielęgnowanie i rehabilitowanie chorego czy wracającego do zdrowia po poważnym urazie.

Możliwość ustawienia leża w pozycji leczniczej

Przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego należy zwrócić uwagę na to, czy dany sprzęt jest podzielony na ruchome segmenty. Najlepszym rozwiązaniem okaże się wybór leża czterosegmentowego z funkcją elektrycznej regulacji oparcia oraz sekcji dolnej. Podział na ruchome części pozwala na przykład na podniesienie zagłówka, by chory mógł swobodnie siedzieć czy spożywać posiłki.

Uniesienie ud i podudzi zmniejszy z kolei ryzyko przykurczy kończyn dolnych. Łóżko rehabilitacyjne powinno zapewniać szansę ustawienia istotnych pozycji terapeutycznych i drenażowych takich jak pozycja Trendelenburga, w której pacjent leży na plecach a jego głowa, górna część klatki piersiowej i tułów znajdują się poniżej poziomu nóg. Różne ustawienia leża mogą być sterowane pilotem albo układane ręcznie za pomocą systemu zapadkowego.

Bezpieczeństwo podopiecznego powinno decydować o wyborze konkretnego modelu

Dokonując wyboru łóżka rehabilitacyjnego trzeba uwzględnić bezpieczeństwo i komfort osoby obłożnie chorej lub cierpiącej z powodu urazu. Przed upadkiem z wysokości zabezpieczą pacjenta regulowane barierki boczne. Muszą być one bardzo solidne. Ponadto łóżko rehabilitacyjne powinna wyróżnić wytrzymałość na obciążenia. W standardowych wariantach konstrukcja ma wytrzymać obciążenie do 200 kg, a w wersji bariatrycznej (dla pacjentów o wyższej wadze) – do 300 kg.

Osoby chore i niepełnosprawne spędzają w łóżku znaczną część dnia, a nawet całe doby. Z tego powodu należy zadbać o odpowiedni dobór sprzętu i dostosować jego cechy do potrzeb pacjenta. Łóżko rehabilitacyjne musi gwarantować bezpieczeństwo i wygodę, zarówno swojemu użytkownikowi, jak i opiekunowi dbającemu o zdrowie podopiecznego. Z tych względów warto wybierać modele z elektryczną regulacją wysokości, leżem podzielonym na ruchome segmenty i barierkami bocznymi.

 

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja