Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Diny Bogny

Wednesday, 19, czerwiec 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

09.10.2018

Izolacja pionowa fundamentów – jak prawidłowo ją wykonać?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Konstrukcja każdego budynku opiera się na fundamentach. Filary budowli narażone są na niekorzystne działanie wody i wilgoci. Niezbędna jest więc izolacja fundamentów, czyli zabezpieczenie podstaw budynku. Jedną z metod ochrony jest izolacja pionowa fundamentów. Sprawdź, na czym polega i jakie materiały warto wybrać, aby w sposób optymalny zabezpieczyć obiekt przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Czym jest izolacja fundamentów?

Fundament to część budynku, która styka się z wilgotnym gruntem. Niezabezpieczony fundament narażony jest zatem na niekorzystne działanie wody, osłabienie konstrukcji, rozwój pleśni i grzybów. Izolacja pionowa fundamentów to zabezpieczenie ścian, które znajdują się przy gruncie. Uniemożliwia kontakt z wilgocią, która powstaje m.in. podczas opadów deszczu czy śniegu.

Hydroizolację fundamentów ułożyć można na dwa sposoby: bezpośrednio przy ścianie fundamentowej lub po wcześniejszym ociepleniu ścian. Jeśli decydujesz się najpierw ocieplić ściany, pamiętaj, że kolejno układaną izolację ścian fundamentowych należy zabezpieczyć przed urazami mechanicznymi np. folią kubełkową. Jeśli jednak planujesz w pierwszej kolejności wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentów, do jej osłonięcia wybierz mało nasiąkliwy materiał termoizolacyjny, czyli pianę poliuretanową zamkniętokomórkową do izolacji fundamentów, np. Purios HR.

Kiedy konieczna jest izolacja pionowa fundamentów?

Izolacja pionowa fundamentów jest niezbędna przy budowie niemal każdego budynku. W zależności od rodzaju gleby, na której ma powstać obiekt, wyróżnia się trzy rodzaje izolacji:

  • Lekka izolacja pionowa ścian fundamentowych – stosowana jest na glebach przepuszczalnych – żwirach i rumoszach. Wykonuje się ją z elastycznych mas bitumicznych, które wypełniają nierówności w podłożu i wykorzystać je można w niskich temperaturach.
  • Średnia izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – wykorzystywana jest w przypadku położenia budynku na glebach nieprzepuszczalnych, np. na glinie lub w przypadku poziomu wód gruntowych położonych wyżej niż najniższa warstwa podstawy budynku. Wykonuje się ją z mas bitumicznych, papy na lepiku, papy termozgrzewalnej lub membran polietylenowych bądź PCV.
  • Ciężka hydroizolacja fundamentów – wymagana jest w przypadku położenia budynku na glinach, iłach lub piaskach gliniastych, czyli gruntach utrzymujących wodę. Najmocniejsza izolacja ścian fundamentowych jest konieczna także wtedy, kiedy woda gruntowa przekracza poziom podstawy obiektu. Wymaga zastosowania wielu produktów hydroizolacyjnych oraz drenażu opaskowego.

Izolacja pionowa pianą poliuretanową

Izolację pionową ścian fundamentowych można wykonać przy użyciu różnych materiałów. W ostatnich latach często wybierana jest piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa do izolacji fundamentów. Jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne, mało nasiąkliwa i posiada optymalne własności termoizolacyjne.

Izolację pionową ścian fundamentowych wykonuje się metodą natrysku pianki poliuretanowej, która tworzy chroniącą przed zimnem powłokę. Jest szczelna i trwała, nie przepuszcza wody i utrzymuje parametry termoizolacyjne na stałym poziomie. Natrysk pianki poliuretanowej zapewnia także ochronę przed wilgocią i dodatkowo zabezpiecza izolację fundamentów.

Dowiedź się więcej o izolacji pionowej fundamentów z artykułu https://purios.com/blog/izolacja-pionowa-fundamentow-sprawdz-jak-ja-wykonac

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja