Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Rafala Felicji Franciszska

Thursday, 24, styczeń 2019
06.09.2018

Brak terminala płatniczego zniechęca klientów?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polacy posiadają łącznie blisko 40 mln kart płatniczych – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, opublikowanych w marcu 2018 roku. To oznacza, że kart jest więcej, niż osób żyjących w Polsce. Mimo to konsumenci wciąż nie zawsze mogą płacić bez gotówki, za pomocą terminali płatniczych. Czy wkrótce się to zmieni?

 

Polacy chętniej płacą kartą niż gotówką. W 2017 roku liczba transakcji bezgotówkowych wzrosła o 20 proc. Trend ten utrzymuje się także w pierwszych miesiącach 2018 roku – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego.

Jak się okazuje, Polacy najchętniej korzystają z płatności zbliżeniowych. Konsumenci cenią sobie szybkość transakcji i ich bezpieczeństwo. Płacenie zbliżeniowe postrzegają jako możliwość skrócenia kolejek do kas. Bezpieczeństwo zaś widzą w sytuacji zgubienia lub zniszczenia karty, które – w przeciwieństwie do gotówki - nie oznacza straty pieniędzy.

Brak terminala płatniczego to mniejsza liczba klientów

Jak wynika z szacunków, by można było mówić o realnym dostępie konsumentów do płatności bezgotówkowych, liczba terminali płatniczych w Polsce powinna się podwoić.

Okazuje się bowiem, że blisko połowa Polaków nadal nie zawsze ma wybór między płatnością kartą a gotówką. Najtrudniej jest zapłacić bezgotówkowo na targach i bazarach, w punktach usługowych takich jak szewc, stolarz czy warsztat samochodowy, w transporcie publicznym i gabinetach lekarskich – np. dentystycznych.

Inne badania, m.in. przeprowadzone pod koniec 2017 roku przez Kantar TNS na zlecenie Mastercard pokazują z kolei, że Polacy częściej wydają pieniądze tam, gdzie można płacić bezgotówkowo, a co trzecia ankietowana osoba przyznała, że jest gotowa wydać większe kwoty płacąc kartą, a nie gotówką.

Darmowe terminale płatnicze dla przedsiębiorców

Fundacja Polska Bezgotówkowa uruchomiła program o tej samej nazwie z myślą o przedsiębiorcach, którzy obawiają się kosztów związanych z wprowadzeniem terminali płatniczych w swojej placówce. Dzięki jednemu z partnerów programu - eService - mogą oni otrzymać darmowy terminal płatniczy i nie płacić prowizji od transakcji przez 12 miesięcy. Co więcej, otrzymują także wsparcie techniczne. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę https://bezgotowki.pl/.

By skorzystać z oferty programu należy wejść na stronę BezGotowki.pl, wypełnić zgłoszenie, wybrać odpowiedni dla swojej firmy terminal, przejść weryfikację i odebrać od kuriera sprzęt pod wskazanym przez siebie adresem.