Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Rafala Felicji Franciszska

Thursday, 24, styczeń 2019
01.09.2018

Wymagania formalno - prawne związane z importem z USA

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na import z USA czy krajów azjatyckich, różnego rodzaju towarów. Niestety, poprzez chęć szybkiego zysku wielu przedsiębiorców zapomina o bardzo istotnej kwestii - załatwieniu wszelkich formalności związanych z legalnym transportem towarów na teren kraju.

 

Każdy z przedsiębiorców, zajmujących się importem towarów z różnych zakątków świata spotyka się z certyfikatem CE, jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych na całym świecie. Szacuje się, że znakiem CE opatrzonych jest nawet znacznie ponad 90% wszystkich podlegających importowi towarów. Zgodnie z polskim prawem (podobnie sytuacja wygląda także w innych krajach), przedsiębiorca nie ma prawa wprowadzać na rynek towarów, które fabrycznie nie zostały opatrzone certyfikatem CE. Sam certyfikat jednak nie jest wystarczający. Aby towar mógł trafić do rynkowego obrotu musi również spełniać szereg odpowiednio udokumentowanych wymogów. Wymogi te są dość zróżnicowane, wszystko bowiem zależy od produktu, do jakiego będą się odnosiły. 

Warto jednak pamiętać, że poza kwestiami formalnymi, niezwykle istotne są także pozostałe procedury, niezbędne do załatwienia jeszcze przed wprowadzeniem importowanego towaru do rynkowego obrotu. Przedsiębiorcy, jeśli towary sprowadzają regularnie (a nie jednorazowo biorąc pod uwagę dowolne okoliczności) zobowiązani są również do rejestracji w systemie EOIR, czyli Wspólnotowym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Każdy przedsiębiorca, rejestrujący się w tym systemie posiada własny, indywidualny numer identyfikacyjny, uznawany nie tylko przez wszystkie państwa UE, ale również i niektóre zlokalizowane daleko poza europejską wspólnotą. Kolejna niezwykle istotna kwestia dotyczy wyboru odpowiedniej agencji celnej. Przedsiębiorcy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że odprawa celna stanowi jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających etapów związanych z importem towarów spoza granic kraju. 

Należy pamiętać, że produkty, w zależności od tego, do jakiej grupy należą wymagają od importera załatwienia zupełnie innych formalności. Wystarczy porównać np. dokumentację importera spożywczych produktów z dokumentacją importera tekstyliów, aby zauważyć jakże znaczące różnice. W przypadku sprowadzanie pewnych towarów spoza granic kraju należy mieć kontakty w pewnych instytucjach, bowiem niektóre z nich wymagają tuż po imporcie, a przed wprowadzeniem na rynek, przeprowadzenie dodatkowych kontroli jakości towaru sprowadzonego spoza granic.

Źródło: http://seacargoo.com/blog/94/czy-wiesz-ze-import-z-usa