Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Ludomira Benedykta

Thursday, 21, marzec 2019

2019baner reklama

28.07.2018

Mobbing i wypowiedzenie umowy o pracę - co przygotować przed złożeniem pozwu w sądzie pracy?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mobbing jest zjawiskiem, o którym mówi się coraz więcej, lecz większość osób, które go doświadczyło wstydzi się przyznać, że padło ofiarą przemocy ze strony szefa lub współpracowników. Znęcanie się psychiczne, a czasem i fizyczne, nie tylko niszczy zdrowie pracownika, ale często kończy się rozwiązaniem umowy o pracę. Co zrobić w takim przypadku?

Czym jest mobbing?

Mobbing to wszelkie działania ze strony przełożonych i współpracowników, których celem jest ośmieszenie, obrażenie i pognębienie pracownika. Nękanie musi być zjawiskiem systematycznym i powtarzalnym, przy czym nieważne jest, czy niestosowane zachowania zawsze pochodzą od tej samej osoby. Jeżeli przykre żarty, złośliwe uwagi, zastraszanie, czy zlecanie niewykonalnych zadań doprowadzi w konsekwencji do rozwiązania umowy o pracę, poszkodowany pracownik może odwoływać się do sądu pracy. Co ważne, prawo wrócenia się do sądu pracy w przypadku mobbingu przysługuje również tym osobom, które są zatrudnione na umowie zlecenie. Więcej na temat mobbingu można przeczytać tu: https://pewny-prawnik.pl/blog/24/mobbing-jak-sie-przed-nim-bronic.

Utrata pracy z powodu mobbingu

W skrajnych przypadkach pracodawca rozwiązuje umowę o pracę z ofiarą mobbingu z powodu zarzucenia jej niewykonywania obowiązków służbowych lub rażącego naruszenia regulaminu pracy. Eskalacja przemocy psychicznej wobec zatrudnionego może sprawić, że zostanie on obarczony zadaniami o niewykonalnym terminie zakończenia. Może również dojść do sytuacji, w której nieprzychylni współpracownicy zagłosują za odrzuceniem ważnego projektu, przez co ofiar mobbingu nie wywiąże się ze swych obowiązków na czas. Zdarza się również, że pokrzywdzony jest nieuwzględniany podczas rozdzielania zadań, przez co pracodawca może uznać, że jego stanowisko jest w firmie zbędne. Niekiedy mobbingowany pracownik ze strachu przed kolejnymi szykanami nie stawia się w pracy przez kilka dni, co powoduje rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn dyscyplinarnych. Więcej na temat rozwiązania umowy o pracę można przeczytać na https://pewny-prawnik.pl/blog/61/wypowiedzenie-umowy-o-prace.

Jeśli pracownik podejrzewa, że stracił pracę z powodu mobbingu, ma prawo złożyć pozew do sądu pracy. Sąd może orzec odszkodowanie dla pracownika lub zmusić pracodawcę do ponownego zawarcia umowy o pracę z powodem i wypłacenia mu pensji za okres, w którym pozostawał bez pracy. Pracownik powinien posiadać świadków na szykany w pracy, a także nagrania i maile, potwierdzające mobbing. Co ważne, ze względu na charakter sprawy, nagrania mogą być wykonane bez wiedzy osoby, która stosowała mobbing wobec pokrzywdzonego.