Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Arnolda Jozefa Konrada

Tuesday, 19, luty 2019

2019baner reklama

03.07.2018

Alternatywne metody na walkę z zanieczyszczeniami

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Liczne w ostatnich latach kampanie społeczne na nic się zdały. Wciąż kopcimy, aż miło. Wciąż poruszamy się pojazdami z minionej epoki, które nie znają pojęcia katalizatora. W sposób zupełnie nieprzemyślany wrzucamy do pieca materiały sztuczne, które powodują kłęby dymu porównywalne do tych występujących nad Auschwitz Birkenau. Eksperci i naukowcy mówią, że zabija nas szkodliwy pył zawarty w powietrzu. Prawda jest nieco inna – to my zabijamy się wzajem i to na własne życzenie. Na szczęście możemy mieć realny wpływ na zminimalizowanie zanieczyszczeń – wystarczy chcieć.

 

Aura płatająca figle

Częstokroć narzekamy na pogodę – paradoksalnie słońce wespół z intensywnymi promieniami oraz bezwietrzność może być dla naszego zdrowia o wiele bardziej niebezpieczna, niż deszcz, mgła oraz silny i porywisty wiatr. Wszystko za sprawą tworzenia się dwóch wariantów niebezpiecznego smogu – londyńskiego oraz smogu fototechnicznego zwanego także „białym”. Pierwszy wytwarza się z przyczyn działalności człowieka, a mówić ściślej – ze złej techniki spalania w sezonie grzewczym oraz jej silnej intensyfikacji w miastach dużych, takich jak identyfikowany ze smogiem londyńskim  Kraków. Wyjątkowo groźny pył przedostający się do powietrza zawiera znacznie wyższy poziom przy sprzyjających mu warunkach pogodowych. I właśnie w tym miejscu spotykamy się z naturalną dla okresu – listopad-kwiecień aurą opiewającą w mgłę oraz bezwietrzność wespół z niską temperaturą, mówi ekspert od smogu z goodair.pl.

Nieco inaczej rzecz się ma ze smogiem fotochemicznym. W tym przypadku przyczyną jego powstania jest emisja spalin wynikająca z nadmiernego ruchu pojazdów mechanicznych w dużych miastach Spaliny przedostające się do atmosfery powodują powstanie wielu toksycznych substancji – m.in. ozonu, który walnie przyczynia się do powstawania chorób układu oddechowego. Zawartość toksyn wzrasta wprost proporcjonalnie do natężenia promieni słońca oraz wspomnianej bezwietrzności. Właśnie dlatego na smog biały najbardziej narażeni jesteśmy w miesiącach letnich, które cechują się wysokimi temperaturami. Poza smogiem w powietrzu istnieje wiele innych zanieczyszczeń. W jaki sposób skutecznie z nimi walczyć?

Metody walki z zanieczyszczeniami

Poprzedni akapit dostatecznie ukazał, iż nie na wszystko możemy mieć realny wpływ. Niewidzialnego wroga pokonać się nie da, ale można ograniczyć jego inwazję. W jaki sposób efektywnie to uczynić? Jedną ze skutecznych metod jest instalowanie wydajnych filtrów kominowych. Również w przypadku wiekowych i na pozór przestarzałych technologii wspomniane filtry ograniczają ryzyko występowania zanieczyszczeń podczas spalania – w przypadku nowych technologii, filtry te montowane są seryjnie. Jeśli chodzi o pojazdy mechaniczne, to podstawowym sposobem walki z niebezpiecznymi spalinami jest montowanie katalizatorów, które ograniczają ich emisję do atmosfery.

W autach powstałych po przełomie wieków katalizatory są montowane seryjnie, jednak wiele osób wciąż porusza się przestarzałymi pojazdami niechlubnie przyczyniając się do emisji toksyn do atmosfery w wyniku czego powietrze zanieczyszcza się. Jeśli chodzi o najbliższe otoczenie, to fantastycznym pomysłem jest zastosowanie oczyszczacza powietrza. Urządzenie to działa na zasadzie filtra gromadząc zanieczyszczone powietrze, a oddając oczyszczone i zdrowe. Tego rodzaju urządzenia cechują się wysoką skutecznością – do jednych z najlepszych należą oczyszczacze renomowanej marki Sharp. Do innych metod walki z zanieczyszczeniami zaliczamy :

- wdrożenie nowych technologii przemysłowych

- modyfikacje przestarzałych technologii oraz hermetyzację produkcji

- inwestowanie w ekologiczne środki transportu

- budowanie izolacyjnych pasów zieleni wokół ośrodków przemysłowych

- eliminacja transportu ciężkiego w przestrzeniach miejskich

- wprowadzenie odnawialnych źródeł energii