Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Rafala Felicji Franciszska

Thursday, 24, styczeń 2019
24.04.2018

Jak wybrać lokalizację biura

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przedsiębiorca chcący rozpocząć działalność gospodarczą lub przenieść ją pod nowy adres musi niezwykle starannie wybrać lokalizację swojego nowego biura. Jest to o tyle trudne, że ofert wynajmu jest bez liku – można je znaleźć np. pod internetowym adresem officelist.pl/pl/warszawa – i niełatwo podjąć decyzję. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę.

 

Wiadomo: liczy się wysokość czynszu

To jest, rzec by można, „oczywista oczywistość”. Czynsz musi być adekwatny do powierzchni, wyposażenia, komfortu, funkcjonalności i lokalizacji biura. Jego wysokość powinna być na tyle umiarkowana, by przedsiębiorca nie miał problemu z opłatą nawet po paru miesiącach zastoju w interesie. Liczy się także możliwość wynegocjowania z wynajmującym rozsądnych warunków ewentualnych podwyżek opłat: nie może być tak, że czynsz rośnie bez powodu, gdy tylko właściciel lokalu uzna za stosowne go podnieść. Efekty negocjacji trzeba zawrzeć w umowie.

Lokalizacja: pomyśl o wszystkim

Wiadomo, że lokale położone w centrum miast, w prestiżowych lokalizacjach, są znacznie droższe od tych znajdujących się poza centrum. Nie zawsze i nie każdy musi mieć biuro przy głównej ulicy. Na przykład agencja reklamowa, kontaktująca się z klientami online, może być zlokalizowana poza centrum: interesantów się przecież nie spodziewa. Trzeba jednak pamiętać o możliwości dojazdu komunikacją miejską oraz miejscach parkingowych dla pracowników.

Czasem zdarzają się przykre niespodzianki. Na przykład w jednym z większych miast Polski znajduje się wyspa na rzece. Na wyspie tej latem odbywają się głośne imprezy plenerowe, których próby organizowane są w dzień, w czasie pracy biur. Latem nie da się tam otworzyć okien: hałas i kakofonia uniemożliwiają wtedy jakąkolwiek pracę.

Specyfika stolicy: zamknięte ulice, głośne manifestacje

Kto szuka biura w Warszawie, powinien wziąć pod uwagę jeszcze jedno: stolica jest miejscem ważnych wizyt międzypaństwowych, a także bywa sceną pochodów i demonstracji. Nie będzie więc roztropne wynajęcie biura przy ulicy, do której nie sposób dojechać, gdy Warszawę ma odwiedzić jakiś dostojnik i policja wraz ze Służbą Ochrony Państwa zamyka określone obszary. Dobrze jest też unikać miejsc, w których regularnie odbywają się uroczystości państwowe, manifestacje i pochody, a sporadycznie dochodzi nawet do zamieszek: wszystko to będzie co jakiś czas utrudniało lub wręcz uniemożliwiało docieranie do biura pracownikom i interesantom, a także utrudniało jego pracę, np. ze względu na hałas.

Jeżeli działalność prowadzona w lokalu ma mieć charakter usługowy, niekiedy lokalizacja w miejscach odległych od centrum może być atutem. Można przecież zorientować swoją działalność na mieszkańców peryferyjnego osiedla: brak lub niewiele konkurencji, a czynsz niewysoki. Czyż nie opłaci się to bardziej niż drogi lokal w centrum, gdzie podobnych firm jest już wiele i ze wszystkimi trzeba będzie rywalizować?  

Czasem też warto wynająć lokal poza miastem i jego centrum, ale np. w pobliżu lotniska: ułatwi to współpracę z kontrahentami przylatującymi do danego miasta. Innym atutem może być pobliże dużego centrum handlowego, magazynów, hurtowni.