Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Arnolda Jozefa Konrada

Tuesday, 19, luty 2019

2019baner reklama

29.01.2018

Jak pracować szlifierką kątową?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Praca ze szlifierką kątową jest bardziej skomplikowana niż nam się wydaje. Biorąc to pod uwagę postanowiłam przygotować niewielki poradnik. Szlifierka kątowa nie będzie miała już przed Tobą żadnych tajemnic.

 

Jak pracują szlifierki kątowe?

Szlifierki kątowe funkcjonują tylko na zasadzie obrotów. Ilość obrotów jest bardzo duża, przez co wysoka jest również wydajność gromadzenia materiału. Silnik napędowy jest zdominowany w kącie do osi wrzeciona szlifierki. W związku z tym wysoka wydajność charakterystyczna dla narzędzia, daje się prosto kontrolować. W wyniku bardzo dużej prędkości obwodowej w chwili szlifowania tworzy się wysoka temperatura. Dlatego również tego rodzaju szlifierki w mniejszym stopniu są odpowiednie do obróbki drewna albo tworzywa sztucznego. Szlifierki kątowe co więcej nie są najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o element, którego powierzchnia musi być staranne wyrównania. W takiej sytuacji o wiele lepiej sprawdzą się przecinarki do płytek. Dzieje się tak, bo z uwagi na wysoką wydajność ściągania materiału każda pomyłka będzie skutkowała powstawaniem dużych wgłębień. Szlifierka kątowa natomiast jako jedyna jest odpowiednia do rozdzielania elementów. Należy teraz przejść do szczegółów.

Rodzaje szlifierek kątowych

Szlifierki kątowe możemy podzielić na dwie grupy, według ich wydajności oraz rozmiaru:

  • Małe szlifierki kątowe, które mają wydajność do około 1500W;
  • Duże szlifierki kątowe, które mają wydajność do około 1800W.

Czasy się zmieniają

Wcześniej używane określenia, takie jak,. ,jednoręczna szlifierka” czy „oburęczna szlifierka”, obecnie nie są już aktualne. Z uwagi na bardzo dużą wydajność też małe szlifierki kątowe powinny być obsługiwane oburęcznie.

Materiał ścierny do szlifierki kątowej

Szeroki wybór ścierniwa powoduje, że szlifierki kątowe posiadają uniwersalne zastosowanie. Poniżej rodzaje stosowanego ścierniwa:

  • tarcza szlifierska i tarcza zgrubna;
  • ściernica tarczowa do przecinania;
  • tarcza fibrowa;
  • tarcza listkowa;
  • tarcza ziarnista ze stopów stali twardych;
  • diamentowa ściernica tarczowa do przecinania;
  • szczotka wirująca.

Do czego służy tarcza szlifierska i tarcza zgrubna?

Tarcza szlifierska oraz tarcza zgrubna służą do zgrubnej obróbki powierzchni. W sprzedaży bardzo często dostępne są odmiany do stali, do stali szlachetnej, do aluminium oraz do skały. Nie nadają się one do tworzywa sztucznego. Tarcza zgrubna służy do szlifowania spoiw oraz krawędzi. Aby osiągnąć doskonałe efekty pracy zalecane jest przykładanie tarczy zgrubnej pod kątem 30 do 35 stopniu do powierzchni, która jest poddawana obróbce.

Do jakiej pracy przyda się nam ściernica tarczowa do przecinania?

Tarcza o grubości nie większej niż 3 mm nazywa się tarczą do przecinania. Dzięki niej można między innymi rozdzielać elementy. Na rynku można znaleźć wersje do stali, do stali szlachetnej, do aluminium oraz do skały. Zamontowane cienkie tarcze o grubości 1 mm pozwalają na bardzo szybkie cięcie. Jednak ich minusem jest to, że również bardzo szybko się zużywają. Zagięta tarcza pozwala na dokonanie bardzo precyzyjnego przecięcia po krawędzi. Nie można nią obrabiać ani drewna, ani tworzyw sztucznych.  Do przecinania płytek również się nie sprawdzą. O wiele lepsza będą przecinarki do płytek. Sprawdź ich możliwości.