Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Arnolda Jozefa Konrada

Tuesday, 19, luty 2019

2019baner reklama

29.01.2018

Kiedy warto wziąć pożyczkę pozabankową

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Pożyczki pozabankowe nie wszędzie cieszą się dobrą opinią. Lobby bankowe zwalcza je, jak może – i nic dziwnego, w końcu to konkurencja. Krytykowane są wysokie marże i prowizje, które sprawiają, że mimo ustawowych ograniczeń wysokości oprocentowania, koszt pożyczanych pieniędzy jest bardzo wysoki. Krążą wreszcie rozmaite opowieści o windykatorach, używających ponoć metod niekoniecznie zasługujących na aplauz. Czy zatem są sytuacje, w których z takich pożyczek warto korzystać?

 

Awaria w domu, promocja w sklepie

Oczywiście tak. Wyobraźmy sobie, że jest zima, a w czyjejś sypialni zakończył właśnie żywot elektryczny piec akumulacyjny. Dotkliwe zimno daje się we znaki, wymiana pieca to parę tysięcy złotych. Jego właściciel ma odłożonych parę groszy, ale troszeczkę mu jednak brakuje. Ponieważ pracuje na etacie, spodziewa się pensji, ale dopiero za tydzień. Czy ma marznąć?

W podobnej sytuacji może być ktoś, kto wie, że za kilka dni w sklepie kończy się promocja, pozwalająca mu kupić jakiś wymarzony produkt o tysiąc złotych taniej niż poza nią. Właśnie kończy poważne zlecenie dla stałego kontrahenta, wkrótce wystawi mu fakturę i – jest tego pewien – otrzyma przelew. W danej chwili brakuje mu jednak pieniędzy, by pójść do sklepu i wrócić z upatrzonym produktem. Czy musi z niego zrezygnować, bo terminy ułożyły się akurat tak, a nie inaczej?

Nie musi. Szybka pożyczka może być dla niego rozwiązaniem optymalnym. Tym bardziej, że zgodnie z prawem ma 14 dni na odstąpienie od umowy: jeśli do tego czasu zwróci pożyczone pieniądze, jest bardzo prawdopodobne, że za pożyczkę nie zapłaci w takiej sytuacji ani grosza.

Są to przypadki, w których ktoś nie ma w danej chwili pieniędzy na jakiś pilny, konieczny wydatek, ma natomiast pewność, że wkrótce je pozyska. Ktoś taki może spokojnie skorzystać z pożyczki pozabankowej, albowiem z góry wiadomo, że ją w terminie zwróci.

Nie masz i mieć nie będziesz? Nie pożyczaj

W zupełnie innej sytuacji są osoby, które nie mają ani pieniędzy, ani realnej perspektywy ich zarobienia lub otrzymania. W takich wypadkach pożyczka pozabankowa (bankowa zresztą również) nie jest dobrym pomysłem. Powstanie dług, być może nie pierwszy, którego taki ktoś nie będzie w stanie zwrócić. Z tego będą tylko kłopoty, bo banki i inni pożyczkodawcy mają sporo instrumentów do odzyskiwania swoich pieniędzy. Mogą też sprzedawać długi, a gdy te trafią w ręce niewłaściwych osób, kłopoty zaczną się piętrzyć.

Nie spłacaj pożyczką innych długów

W żadnym wypadku i pod żadnym pozorem nie należy pożyczać pieniędzy na spłatę innych długów. Inicjuje to spiralę zadłużenia, która prowadzi do zaciągania kolejnych pożyczek w celu spłaty poprzednich – bez końca, tak długo, jak długo znajdzie się pożyczkodawca. Dług w takiej sytuacji narasta, odsetki powiększają go dodatkowo (czasem w astronomicznym tempie), aż kiedyś do zwrócenia będzie kwota, której ktoś być może do końca życia nie zarobi. To skaże go na nędzę, nawet jeśli uzyska orzeczenie o upadłości konsumenckiej i będzie mógł spłacać raty możliwe „do przełknięcia”.

Co więcej, ktoś taki trafi z pewnością do baz dłużników, co uniemożliwi mu nie tylko zaciąganie jakichkolwiek pożyczek w przyszłości, ale nawet będzie przeszkodą w zawieraniu niektórych umów, jak choćby abonament na telefon albo telewizję satelitarną. Wszędzie tam, gdzie firma sprawdza wiarygodność kredytową klienta, ktoś taki będzie „spalony”.

Wielu ludzi zgadza się z opinią, że w życiu bywają lata tłuste i lata chude. Dobrze jest w latach tłustych odłożyć trochę grosza, by w chudych móc z niego skorzystać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Najlepiej jest bowiem nie pożyczać pieniędzy od nikogo, lecz po prostu je mieć.