Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Filipa Korduli

Monday, 22, październik 2018

20181008 wojtek

28.12.2017

Uprawa buraka cukrowego. Sprawdź co musisz o niej wiedzieć!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Chociaż burak cukrowy stanowi cenną i dochodową roślinę w płodozmianie jego uprawa nie jest łatwa. Burak jest rośliną o wysokich potrzebach pokarmowych oraz wymagającą bardzo starannej agrotechniki. Sprawdź co koniecznie musisz wiedzieć o uprawie buraka cukrowego, aby odnieść w niej sukces.

Stanowisko pod uprawę buraka cukrowego

Burak cukrowy jest rośliną o dużych potrzebach pokarmowych. Gleby przeznaczone pod jego uprawę powinny odznaczać się uregulowanym odczynem pH (6,2–7), gruzełkowatą strukturą oraz być zasobne w próchnicę i takie pierwiastki jak potas, fosfor i magnez.

Przeczytaj również: środki chwastobójcze

Odpowiednimi przedplonem dla buraków są:

  • zboża
  • ziemniaki
  • rośliny bobowate

Unikaj siewu buraków bezpośrednio po:

  • burakach
  • koniczynie
  • trawach
  • rzepaku

Przygotowanie gleby pod siew

Wiosną przygotowanie gleby pod siew buraków powinno rozpocząć się, możliwie jak najszybciej, czyli gdy tylko pojawi się możliwość wjechania ciągnikiem na pole. Zaleca się aby ograniczyć zabiegi uprawowe do minimum, najlepiej do jednego. Każdy kolejny zabieg może niekorzystnie wpłynąć na strukturę gleby i wschody roślin oraz generować zbędne koszty.

Siew buraków uzależniony jest od warunków pogodowych

O terminie siewu buraków cukrowych decydują temperatura oraz wilgotność gleby. Jeżeli temperatura warstwy ornej wynosi około 6–8 °C, a gleba nie jest za mokra, można przystąpić do siewu.

Zalecana głębokość siewu nasion buraka cukrowego:

  • 1–1,5 cm na glebach mniej ogrzanych i wilgotnych
  • 3 cm na glebach ciepłych i przesuszonych

 

Optymalna zalecana obsada buraków cukrowych, gwarantująca wysokie plony cukru i korzeni, wynosi od 90 do 100 tys. roślin na hektar, przy odstępie pomiędzy poszczególnymi roślinami w rzędzie nie przekraczającymi 18 cm.

Burak cukrowy ma wysokie potrzeby pokarmowe

Wysokie potrzeby pokarmowe buraka cukrowego sprawiają, że dla uzyskania wysokiej jakości plonów należy przemyślanie zaopatrywać rośliny w składniki pokarmowe. Strategia nawożenia buraków zależna jest od rodzaju gleby oraz jej zasobności w składniki pokarmowe.

Czy w uprawie buraka cukrowego próbowałeś już Mangor?

Mangor jest nowoczesnym nawozem dolistnym przeznaczonym do usuwania niedoborów magnezu w uprawach buraka cukrowego i innych warzyw korzeniowych. W swoim składzie zawiera dodatkowo kwasy humusowe oraz adiuwanty poprawiające pobieranie i przemieszczanie składników w roślinie oraz zwiększające kompatybilność mieszanin zbiornikowych z innymi produktami oferowanymi przez firmę FMC.

 

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation