Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Filipa Korduli

Monday, 22, październik 2018

20181008 wojtek

19.12.2017

Studia za granicą - najpopularniejsze kierunki migracji polskich studentów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szacuje się, że liczba Polaków studiujących za granicą jest bliska 30 tys. Dużą jej część stanowią osoby uczące się w Niemczech. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania, a trzecie miejsce zajmuje Francja. 
Zagraniczne uczelnie oferują bogatą ofertę edukacyjną, wspaniałe wyposażenie, znakomicie wyszkoloną kadrę, a ponadto szeroko rozbudowane programy pomocy finansowej dla studentów. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na decyzję młodych ludzi o studiowaniu poza granicami kraju jest większa renoma obcojęzycznych uczelni wśród pracodawców, zarówno na polskim, jak również na zagranicznych rynkach pracy.

 

Studia w kraju za Odrą

Największą popularnością wśród polskich studentów cieszy się nasz zachodni sąsiad – Niemcy. Tamtejsza oferta edukacyjna nie posiada sobie równych w całej Europie. Wybierać można spośród 355 uczelni znajdujących się w 165 miastach. Mimo takiej różnorodności, poziom nauczania jest dość jednolity, przez co nie ma znaczenia czy wybierzemy uczelnię w stolicy, czy w którymś z mniejszych miast jak Ratyzbona.

W Niemczech nie znajdziemy uniwersytetów zajmujących czołowe miejsca w międzynarodowych rankingach, jednak ich poziom na tle europejskich uczelni jest przyzwoity. Argumentem przemawiającym za studiowaniem w tym kraju jest miejscowy rynek pracy, cechujący się dużym zapotrzebowaniem na młodych pracowników, spowodowany starzeniem się społeczeństwa niemieckiego.

Elitarne uczelnie „na wyspach”

Drugim najczęściej wybieranym przez studentów krajem jest Wielka Brytania. Znajdują się tam legendarne uczelnie o wieloletnich tradycjach, takie jak Cambridge czy Oxford. Oprócz wspomnianych sław można tutaj również wymienić London School of Economics oraz Imperial College, ustępujące im tylko w niewielkim stopniu. Ukończenie jednej z nich zapewnia znalezienie dobrze płatnej pracy niemal w każdej części świata.

Sława brytyjskich uczelni oraz bogaty program nauczania sprawiają, że koszty studiowania są relatywnie wysokie. Chcąc wybrać brytyjską uczelnię o nieco mniejszej renomie, gdzie opłaty nie sątak wysokie jak w sercu UK, należy skierować się na wschód. Walia cechuje się mniejszymi opłatami za studia, a tamtejszy rząd oferuje bezzwrotne dofinansowanie, które pokrywają większość czesnego.

Francja elegancja?

Studia za granicą w kraju, gdzie autorytetem naukowym była Maria Skłodowska-Curie? Czemu nie! Zestawienie krajów najczęściej wybieranych przez polskich studentów zamyka właśnie Francja. Młodzi ludzie z Polski mają tutaj możliwość wyboru spośród blisko 90 uniwersytetów, z których każdy honoruje polską maturę. Dodatkowo wymagany jest certyfikat potwierdzający znajomość języka francuskiego, ponieważ większość zajęć odbywa się w rodzimym języku.

Francuskie szkoły wyższe zachęcają ponadto niskimi opłatami. Za rok studiów licencjackich wnoszona jest opłata w wysokości 184 euro, magisterskich – 256 euro, doktoranckich – 391 euro, natomiast na uczelniach technicznych – 610 euro.

Z Francją niezmiennie kojarzy się Paryski Uniwersytet w Sorbonie, jednak okazuje się, że z dawnej świetności pozostała jedynie sława. Analizując światowy ranking 500 najlepszych uczelni, spostrzec można, że Sorbona (jak i pozostałe francuskie uniwersytety), znajduje się poniżej najznamienitszych angielskich uczelni. Plasują się one w sąsiedztwie tych niemieckich, co świadczy o tym, że cechują się podobnym poziomem nauczania.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Elab: elab.edu.pl

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation