Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Filipa Korduli

Monday, 22, październik 2018

20181008 wojtek

19.12.2017

Czym przygotowują dania szefowie kuchni?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Wszystkie dania wykonuje się nieco inaczej – do ich wypieczenia, usmażenia czy ugotowania należy użyć często innych form, patelni czy garnków. Podstawowe i dodatkowe elementy wyposażenia kuchni muszą zatem być wybierane tak, by umożliwiały one szybkie i sprawne przygotowanie dań najwyższej jakości.


Praca w kuchni odbywa się pod presją czasu. Liczba zamówień wzrasta z minuty na minutę, niekiedy powodując zamieszanie. Wielką pomocą dla kucharzy są wszelkie elementy kuchenne, dzięki którym można szybko przygotowywać dania.


Wyposażeniem kuchni zajmuje się właściciel restauracji. Warto jednak wiedzieć, że wszelkie pomysły na wyposażenie proponuje kucharz. Szefowie kuchni to doświadczeni kucharze, często z wieloletnim stażem i pasją, którzy od lat używają konkretnych naczyń i narzędzi. Aby zapewnić im wygodną pracę, trzeba zaopatrzyć ich w najlepszej jakości narzędzia.

 

Najważniejsze narzędzia kucharzy

W zależności od rodzaju i wielkości kuchni, dobierane są konkretne elementy wyposażenia. Dużo zależy również od samego szefa kuchni i kucharzy. Specyficzne, rzadkie lub nieznane zbytnio w naszym kraju dania, wymagają użycia konkretnych naczyń. Przygotowanie wszystkich potraw musi odbywać się według ścisłego przepisu. W restauracjach, każde danie musi być przygotowane perfekcyjnie. Szef kuchni, wraz z właścicielem lokalu wybierają najbardziej potrzebne naczynia.


Istnieje kilka rodzajów naczyń i narzędzi kuchennych, które bez wątpienia uchodzą za najważniejsze.

  • Garnki i patelnie są absolutną podstawą w każdej kuchni. Kucharze muszą mieć do dyspozycji dużą ilość garnków w różnych rozmiarach. Gotowanie zup, przygotowywanie sosów i rozmaitych dań, często wymaga używania kilku garnków naraz. W godzinach szczytu, wszystkie palniki są zajmowane w celu odgrzania lub wznowienia produkcji.
    Patelnie również muszą być różnorodne. Wielość dostępnych dań w karcie menu, wymaga od kucharza używania konkretnych patelni do danej potrawy. Patelnie powinny więc mieć inne powłoki – do naleśników, do steków, mięs, warzyw i innych dań. najczęściej stosuje się patelnie posiadające potrójne i transgeniczne dno, po którym ciepło rozprowadza się równomiernie. Nieprzywierająca powłoka to podstawowe kryterium każdej patelni. Wszelkie woki, patelnie do piekarnika czy mini patelnie do sufletów czy deserów, równie często znajdują się w wyposażeniu kuchni.

  • Noże, obok patelni i garnków, to obowiązkowe narzędzia w kuchni. Nóż szefa kuchni to główne narzędzie pracy w kuchni. Oprócz niego, korzysta się z ząbkowanego noża do krojenia chleba, do warzyw i owoców, toporków czy noży do filetowania.

  • Sprzęty elektroniczne takie jak grill, piec, wolnowar, miksery i blendery, to najczęściej wykorzystywane sprzęty w kuchni. Często wykorzystuje się z urządzeń, które stale utrzymuje temperaturę – dzięki nim, można serwować potrawy na ciepło (np. zupy, gulasz i inne). Często stosuje się jajowary, naczynie do raclette, czajniki i opiekacze czy tostery.

  • Naczynia do pieczenia służą nie tylko do wypiekania słodkich deserów i ciast. Często, są one stosowane w przypadku tart, włoskich dań typu lasagne, ratatouille i innych. Różne rozmiary i kształty naczyń do wypiekania pozwalają na przygotowywanie całych blach ciasta oraz pojedyncze suflety.

  • Pozostałe akcesoria – tarki do warzyw i serów, deski do krojenia, obieraczki, mieszadełka, suszarki do makaronów i owoców, formy do ciast, tart i pojemniki do marynowania i przetrzymywania potraw, to tylko mały odsetek naczyń które znajdują się w kuchni. W zależności od typu dań, do każdej kuchni akcesoria dobierane są indywidualnie.

narzedzia kuchenne w mensa home

 

Oprócz tego, w kuchni znajdują się specjalne blaszane pojemniki, w których przechowuje się różne potrawy i zupy. Pojemniki te są stale podgrzewane, by móc zaserwować wszystkim gościom ciepłe danie.

Jeśli chodzi o jakość i tworzywa wszystkich narzędzi – bez wątpienia w większości są to narzędzia ze stali nierdzewnej. Szpatułki i mieszadła warto kupować z drewna i z silikonu. My polecamy sprawdzenie najnowszej oferty w sklepie Mensa Home: https://mensahome.eu/wyszukaj/wszystkie/Kuchnia-pl,Narzedzia-kuchenne-pl - tylko tam znajdziecie najlepsze jakościowo narzędzia kuchenne, które przy okazji doskonale wyglądają.

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation