Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Gertrudy Edmunda

Friday, 16, listopad 2018
30.11.2017

Jaki niwelator laserowy wybrać?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Profesjonalne lasery są dzisiaj z powodzeniem wykorzystywane na placach budowlanych. Trudno się temu dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę długą listę zalet i korzyści, jakie płyną z ich wykorzystania. Ci, którzy chcą właśnie wybrać nowy niwelator, dowiedzą się z artykułu, na jakie parametry i cechy zwracać uwagę.

 

Niwelator: od krzyżowego do wieloliniowego

Jeśli już miałeś styczność z laserami, z pewnością trzymałeś w ręku laser liniowy nazywany też krzyżowym. To, co wyróżnia profesjonalne urządzenia, to spory zakres (minimum 20-30 m) i możliwość współpracy z detektorem. Uruchamiasz tryb pulsacji, a wiązka liniowa jest wówczas widoczna dla dekodera, co sprawia, że zasięg lasera wynosi nawet 120 m. Taki laser możesz zastosować:

- we wnętrzach,

- w obszernych halach,

- poza budynkiem (proste zadania pomiarowe, kontrolne lub inwentaryzacyjne).

Biorąc pod uwagę lasery liniowe, ważny jest też tak zwany zasięg projekcji. W zaawansowanych technologicznie niwelatorach wiązki poziome i pionowe zachodzą na sufit, podłogę i na ściany. Ta cecha jest bardzo przydatna, gdyż dzięki niej można mówić o komforcie pracy z laserem i dokładności, którą zapewnia.

W sprzedaży dostępnych jest wiele laserów, więc możesz wybrać takie urządzenie na przykład w zależności od liczby wyświetlanych linii. Niektóre lasery są dostępne w wersji High Power –dzięki niej wiązki lasera są bardziej widoczne w nasłonecznionych pomieszczeniach. Przykładem urządzenia najnowszej technologii może być laser Nivel System NL311G, który gwarantuje wysokie dokładności wykonywanej pracy, nawet w przypadku sporych odległości, niezależnie od warunków terenowych.

Niwelator i wirujące głowice

Lasery rotacyjne zapewniają większy zasięg, który może wynosić nawet 1200 m. Na rynku popularne są lasery o klasycznej budowie, której podstawą jest kompensator mechaniczny. Kompensator mechaniczny umożliwia natychmiastową reakcję, co przekłada się na automatyczne spoziomowanie zaraz po włączeniu.

Z kolei nowoczesne lasery mają kompensatory elektroniczne, które potrzebują więcej czasu, by dokładnie wykonać autopoziomowanie przed rozpoczęciem rotacji. Dzieje się tak z tej przyczyny, że to układ scalony odpowiada za pomiar ułożenia głowicy laserowej względem osi ziemi. Natomiast tak zwane silniki korekcyjne odpowiadają za poprawną pozycję. Elektroniczne układy umożliwiają zastosowanie większej liczby dodatkowych funkcji. Przede wszystkim jednak zapewniają lepszą dokładność, która może dochodzić do 0,5 mm/10 m.

Uniwersalne lasery rotacyjne

Lasery rotacyjne są niezwykle uniwersalne. Można je bowiem wykorzystać zarówno na budowie, jak i wewnątrz pomieszczenia. Ustawiając laser w pionie, otrzymasz perfekcyjnie równą płaszczyznę widoczną na ścianach, na podłodze i na suficie. Umożliwi ci to na przykład szybki montaż ścianki działowej. Chcesz wyznaczyć poziom dla konstrukcji sufitu podwieszanego? Umieszczasz laser na uchwycie ściennym i przymocowujesz go do ściany na odpowiedniej wysokości. Możliwości zastosowania lasera rotacyjnego jest znacznie więcej. Zdecyduj się na najlepsze niwelatory, które mają najszersze zastosowanie.

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation