Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Gertrudy Edmunda

Friday, 16, listopad 2018
27.11.2017

Jak dobrać odpowiednie drewno do naszego kominka?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeśli spełniliśmy już nasze marzenie o nowym domu i zainstalowaliśmy w nim kominek, to szybko może się okazać, że jego eksploatacja nie jest taka prosta, jak wcześniej mogliśmy to sobie wyobrażać. Właściwy dobór drewna do kominka nie jest bowiem wcale tak trywialnym zagadnieniem, jak mogłoby się to wydawać. Kluczowe są różne cechy tego drewna, jak choćby wielkość kawałków, suchość, twardość i wiele innych. Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, zanim wybierzemy i kupimy drewno kominkowe.

 Zwróćmy uwagę na gatunek drewna.

Powszechnie uważa się, że do kominków powinniśmy wybierać takie gatunki drewna, jak jesion buk albo grab, niektórzy polecają również drewno z drzew owocowych. Warto jednak wiedzieć czym różnią się te gatunki pod kątem wykorzystania ich w naszym kominku. Niewątpliwie dużą zaletą drzewek owocowych jest przyjemny aromat wydzielany podczas palenia. W praktyce jednak znacznie częściej będziemy wybierać dużo twardsze jego gatunki. Choćby grab jest uważany za drewno kominkowe (Konin) bardzo kaloryczne i dające mnóstwo ciepła, a jednocześnie dość powoli się spalające. Trochę niżej w hierarchii znajdziemy jesion i dąb, choć w przypadku tego ostatniego musimy uważać na bardzo dużą zawartość kory, której spalanie w kominku jest niewskazane. Jeśli natomiast wykorzystamy drewno o bardzo niewielkiej gęstości, takie jak ma topola, to musimy się liczyć z tym, że wartość opałowa będzie niewielka. Traktujmy więc takie drewno jedynie jako podpałkę.

Czego powinniśmy unikać?
Unikajmy wspomnianej wcześniej kory, gdyż znacząco zmniejsza ona wartość opałowa drewna. W rezultacie musimy go kupić znacznie więcej, aby uzyskać ten sam efekt w porównaniu z drewnem, które tej kory ma mało. Dodatkowo będziemy musieli poświęcić znacznie więcej miejsca na przechowywanie takiego drewna. Unikajmy też świeżego drewna, które ma w sobie bardzo dużo wilgoci. Zdecydowanie powinniśmy sezonować drewno, czyli suszyć po ścięciu przez minimum rok a najlepiej dłużej. Nie używajmy też drewna z drzew iglastych ze względu na zawartą w nich żywicę która bardzo źle się zachowuje w kominku. Co więcej, drewno iglaste generuje na ogół dużo dymu i sadzy.

Nie patrzmy tylko na cenę
Za metr sześcienny grabu możemy zapłacić nawet dwa razy więcej niż chociażby za metr sześcienny brzozy. Jednak ze względu na znacznie większą kaloryczność drewna grabowego, realna efektywność takiego wyboru może być znacznie lepsza - mimo wyższej ceny. Oszczędność podczas zakupu może być zatem pozorna. Pamiętajmy też, że tak jak w prawie każdej innej dziedzinie również tu w hurcie jest taniej. Co oznacza, że jeśli tylko mam możliwość przechowywania drewna to dużo lepiej jest kupić od razu większą jego ilość niż zamawiać małe porcje.

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation