Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Filipa Korduli

Monday, 22, październik 2018

20181008 wojtek

26.10.2017

Poradnik konsumenta – fosforany spożywcze i ich zastosowanie w żywności

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zastanawialiście się kiedyś, co sprawia, że produkty spożywcze, które kupujemy nie tracą tak szybko przydatności do spożycia? Czy wiecie, od czego tak naprawdę jest to zależne? W dużej mierze, za wydłużenie terminu przydatności do spożycia odpowiadają fosforany spożywcze. Część z nas się ich boi, jeszcze inni uważają je za coś wspaniałego. Jak jednak jest naprawdę z tymi fosforanami? Szkodzą czy nie? Odpowiedzi na te pytania pojawią się w poniższym artykule.

 

Przede wszystkim – gdzie możemy znaleźć fosforany spożywcze?

Podstawowym produktem żywnościowym, jeśli chodzi o zastosowanie fosforanów, są przede wszystkim mięsa. Mięso – niezależnie od tego, czy jest to szynka, czy kurczak bez podrobów, jest towarem bardzo delikatnym pod względem warunków, w których może być przechowywane. Mrożenie go oczywiście w pewien sposób może wydłużyć jego termin przydatności do spożycia i to jeden z najprostszych sposobów jeśli chodzi o wydłużenie jego przydatności do spożycia. Jak jednak zamrozić szynkę, którą codziennie kupujemy w sklepach? W tym przypadku do akcji wkraczają właśnie wspomniane wcześniej fosforany. Aby w żaden sposób nie były one szkodliwe (bo to jednak substancje chemiczne, które są do żywności dodawane), należy bardzo ściśle przestrzegać norm, które wyznaczają to, jaka ich ilość jest dopuszczalna, jeśli mowa o ich zastosowaniu w konkretnym produkcie. Kolejną, niemniej ważną kwestią, jest technologia, według której są one dodawane. W ten sposób, szynka, którą kupimy, nie zepsuje nam się zanim zdążymy ją zjeść. Ważne jest też to, że fosforany spożywcze, w żaden sposób nie modyfikują smaku potrawy. Szynka będzie nadal pyszna, a co najważniejsze – nie zepsuje się w lodówce. Warto jest jednak mieć na uwadze to, że nie należy jej tam trzymać zbyt długo. W związku z tym, że fosforany spożywcze są dodawane do takich produktów w znikomych ilościach, termin przydatności do spożycia, wydłuża się minimalnie. Szacuje się go na kilka dni.

Fot 2 napoje gazowane

Nie samym mięsem człowiek żyje, czyli gdzie jeszcze znajdziemy fosforany?

 Produkty mięsne, to nie jedyne, w których występują fosforany. Każdy z nas kupuje przecież napoje gazowane. W nich także znajdziemy fosforany. W dużej mierze odpowiadają one za sam fakt „gazowania” danego napoju, choć nie jest to ich jedyna funkcja. Fosforany spożywcze, mogą tez wpływać na kolor danego napoju. Podobnie jednak jak w przypadku wędlin, muszą być one dodawane przy zachowaniu wszelkich niezbędnych standardów jakości. Nie chodzi tu jedynie o dopuszczalną ilość danego fosforanu, ale też o to, w jakich warunkach, przy zastosowaniu jakiej technologii, został on umieszczony w danym napoju.

Pamiętaj o jakości – to też jest bardzo ważne!

To, o czym też nie można zapominać, to kwestia jakości fosforanów spożywczych. Specalistyczne informacje na stronie dystrybutora: http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/.  Mimo tego, że są to związki chemiczne, też mają one swoją ściśle określoną jakość. Zależy ona nie tylko od tego, jak zostały one wytworzone, w jakich warunkach i przy użyciu jakich odczynników, ale też gdzie powstawały. Dla producenta napojów gazowanych (albo niegazowanych, ale kolorowych) wybór dystrybutora dodatków do żywności będzie kluczowy.

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation