Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Boguslawa Tekli

Sunday, 23, wrzesień 2018

miejsce na reklame

optyk desktop

06.10.2017

Porządek w laboratorium – kto za niego odpowiada?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prawidłowe utrzymanie sprzętu ma ogromne znaczenie w każdym laboratorium - zanieczyszczenie może zatrzymać projekt lub nawet spowodować całkowite wyeliminowanie wyników badań laboratoryjnych. Podczas gdy konserwacja jest jednym z najbardziej kosztownych działań operacyjnych w budżecie laboratorium, jest to po prostu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

W tym artykule znajdują się porady na temat prawidłowego utrzymania sprzętu laboratoryjnego. Najpierw przyjrzyjmy się roli techników laboratoryjnych.

Technik laboratoryjny: ważna funkcja

Techników laboratoryjnych można znaleźć w różnych wariantach, od przemysłu farmaceutycznego, przez edukację, po przemysł medyczny i organizacje rządowe. Zadania wykonywane przez technika laboratoryjnego często zależą od specyficznych potrzeb przemysłu i pracodawcy. Obowiązki mogą obejmować:

  • Odbiór, rejestracja i przeprowadzanie prób badań

  • Czyszczenie i konserwacja sprzętu laboratoryjnego

  • Praca i zapewnianie właściwej obsługi i przechowywania chemikaliów

  • Tworzenie raportów i aktualizowanie baz danych

Wielu techników laboratoryjnych również odgrywa ważną rolę w utrzymaniu czystości, zorganizowaniu i dobrym utrzymywaniu laboratorium. Może to obejmować sprzęt do katalogowania oraz czyszczenie powierzchni i wyposażenia przed i po użyciu. Technik musi także pozbywać się próbek laboratoryjnych, chemikaliów i odpadów biologicznie niebezpiecznych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Specjaliści medyczni i kliniczni odgrywają ważną rolę w procesie opieki zdrowotnej. Ich prace pomagają lekarzom w profilaktyce, wczesnym wykrywaniu i diagnozowaniu chorób takich jak cukrzyca, choroby zakaźne i raka. Pracownicy laboratoriów medycznych zazwyczaj pracują pod nadzorem lekarza, technika medycznego lub kierownika laboratorium oraz przeprowadzają różne testy laboratoryjne i inne funkcje. Obszary, w których specjaliści ci mogą się specjalizować:

  • Mikrobiologia

  • Immunologia

  • Hematologia

  • Biologia molekularna

  • Cytotechonologia

  • Chemia kliniczna

Pracownicy laboratorium medycznego wykonują różne funkcje, w tym przygotowują próbki i zbierają i analizują próbki krwi, moczu i tkanek. Pracownicy laboratoriów mogą dopasować zgodność krwi do transfuzji, zakładać i odkażać laboratoria, zapisywać dane z testów i aktualizować dane medyczne pacjenta. Często muszą obsługiwać wyrafinowane urządzenia laboratoryjne, w tym mikroskopy, wirówki, wodomierze, zautomatyzowane analizatory i liczniki komórek.

Aby uniknąć zanieczyszczenia i zapewnić dokładne wyniki, organizacja i właściwe warunki sanitarne w laboratoriach są kluczowe.

Artykuł powstał we współpracy z EQUIMED.

 

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation