Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Stefana Rocha

Wednesday, 15, sierpień 2018

optyk desktop

27.09.2017

Katar w ciąży – jak sobie z nim poradzić?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Katar potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Co jednak robić, gdy pojawia się u kobiety spodziewającej się dziecka? Pewne jest to, że nie wolno go ignorować, ponieważ może oznaczać infekcję.

 

Zatkany nos, uporczywa wydzielina, niekiedy łzawienie oczu i podwyższona temperatura – każda z nas zna to z własnego doświadczenia. Wówczas zazwyczaj sięgamy po krople do nosa i ewentualnie po leki zbijające gorączkę. Sytuacja zmienia się, gdy jesteśmy w ciąży – wtedy każda, choćby najdrobniejsza, dolegliwość wzmaga czujność i budzi podejrzenia. Kluczowe pytanie w tym momencie brzmi: katar w ciąży, czy szkodzi dziecku? Najważniejsze to nie panikować. Warto też poczytać więcej o zdrowiu w ciąży na mamluch.pl.

Katar w ciąży – skąd się bierze?

Gdy pojawia się katar w ciąży, kobieta kieruje się nade wszystko troską o bezpieczeństwo dziecka. Ta dokuczliwa przypadłość nie bierze się znikąd – lekarze wskazują wiele jej przyczyn. Gorsze samopoczucie, alergie, obecność drażniących czynników, np. dymu papierosowego – o tym się mówi najczęściej. U niektórych ciężarnych występuje tzw. katar hormonalny wynikający z dużego stężenia hormonów ciążowych w organizmie – ustępuje samoistnie po porodzie, da się zatem oddziaływać jedynie na jego objawy.

Domowe sposoby na katar w ciąży

Domowe sposoby na katar w ciąży opłaca się wypróbować zanim zdecydujemy się sięgnąć po lekarstwa, co traktujmy jako ostateczność – i nigdy nie róbmy tego na własną rękę. W kwestii zażywania jakichkolwiek lekarstw w ciąży zawsze konsultujmy się z lekarzem – nawet popularne krople do nosa mogą okazać się szkodliwe dla dziecka, nie ma co zatem ryzykować. W szczególności w pierwszym trymestrze ciąży.

Pomocne mogą okazać się produkty, które mamy w kuchni: sól, czosnek, miód, cebula, jeżówka itp. Cebula i czosnek zawierają substancje o właściwościach zbliżonych do antybiotyków, jedzmy więc te warzywa profilaktycznie, a nie tylko wtedy, gdy dokucza nam katar. Do diety opłaca się włączyć chrzan – przygotujmy go samodzielnie, gotowy w słoiczkach ze sklepu zwykle zawiera konserwanty. Herbata lub woda z miodem i cytryną także się przydadzą, zaś sól kuchenną wykorzystajmy do inhalacji. Do inhalacji nadają się też olejek eukaliptusowy oraz zioła ze wskazaniem na rumianek, szałwię, majeranek i lawendę.

W celu pozbycia się wydzieliny można ponadto stosować sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej.

Czy katar zawsze oznacza chorobę?

Czy katar u ciężarnej zawsze zwiastuje chorobę? Tego dowiesz się z lektury artykułu http://mamaluch.pl/katar-ciazy-zawsze-oznacza-chorobe/. Niemniej jeśli przezroczysta wydzielina z nosa zmienia kolor na żółtą bądź zieloną, ty czujesz się coraz gorzej i gorączkujesz, nie zwlekaj – udaj się natychmiast do lekarza. Zrób to również wtedy, gdy męczy cię ciągły katar w ciąży – lekarz rodzinny podpowie ci, jak powinnaś postępować, w razie czego zleci badania.

Nie zapomnij o jeszcze jednej rzeczy – a mianowicie o odpoczynku. Relaks jest sprzymierzeńcem kobiety w ciąży i wrogiem infekcji. Dbaj o dobre samopoczucie i nie przemęczaj się – i bez tego twój organizm musi uporać się z wieloma wyzwaniami.

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation