Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Boguslawa Tekli

Sunday, 23, wrzesień 2018

miejsce na reklame

optyk desktop

27.09.2017

Na czym polega lapisowanie zębów u dzieci?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Wielu rodziców drży na samą myśl o leczeniu zębów ich pociech. Przecież niektóre zabiegi bywają nieprzyjemne dla dorosłych, a co dopiero w przypadku dzieci… Na szczęście istnieją mało inwazyjne metody leczenia próchnicy u Małych Pacjentów. Jedną z nich, zdecydowanie jest lapisowanie.

 

Rodzice często kierują się błędnym założeniem, że nie warto leczyć zębów mlecznych Maluchów, gdyż i tak niedługo wypadną.  Oczywiście jest to myślenie błędne, gdyż zepsute mleczaki mają ogromny wpływ na zdrowie zębów następnych, a ponadto rozwijające się wokół bakterie to częsta przyczyna chorób dziąseł. Problem natomiast może występować na drodze współpracy Małego Pacjenta ze stomatologiem.

Jakie metody leczenia są najlepsze dla dziecka?

Pierwszym etapem przekonania Dziecka do poddania się leczeniu jest wybranie kliniki, która maksymalnie dostosowana jest do potrzeb Małych Pacjentów. Kolorowe ściany, mnóstwo zabawek i przyjaźnie nastawiony personel mają olbrzymi wpływ na odbiór odwiedzanego miejsca. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę są proponowane metody leczenia próchnicy. Dzieci często zmagają się z próchnicą butelkową, która bardzo szybko atakuje kolejne zęby, w związku z czym należy jak najszybciej ją wyleczyć. Nieprzyjemne borowanie nie jest jednak koniecznością. Kiedy Dziecko nie chce współpracować z lekarzem i jest zbyt małe na to, aby zrozumieć konieczność leczenia zębów, warto wziąć pod uwagę przeprowadzenie lapisowania, które jest znacznie mniej inwazyjne.

Na czym polega lapisowanie?

Sam zabieg nie jest długotrwały, jednak składa się z kilku etapów. Na początku, lekarz za pomocą szczoteczki z wodą utlenioną, oczyszcza ząbki dziecka z nagromadzonego osadu nazębnego. Następnie, jamę ustną opłukuje zwykłą wodą i dokładnie osusza sprężonym powietrzem. W ten sposób przechodzimy do najważniejszej kwestii, czyli nakładaniu na ząbki lapisu. Za pomocą pędzelka, stomatolog nanosi specjalny preparat – roztwór azotanu srebra lub chlorek cynku. Teraz pozostaje już tylko posmarować uzębienie kwasem pirogalusowm, który strąci azotan srebra, a zarazem wytworzy odporny na próchnicę białczan srebra. Jak to działa? Ze względu na silnie bakteriobójczy charakter, próchnica może zostać zupełnie zahamowana. To właśnie dzięki temu, zęby mleczne często nie muszą zostać poddane ekstrakcji. 

Co po zabiegu?

Aby leczenie przyniosło jak najlepsze efekty, warto poddać dziecko zabiegowi lapisowania trzykrotnie w tygodniowych odstępach. Często jednak, aby oszczędzić dziecku stresu związanego z kolejnymi wizytami, lekarze decydują się na przeprowadzenie zabiegu trzykrotnie podczas jednej wizyty. Jedynym skutkiem ubocznym lapisowania zębów jest zmiana koloru zęba. Wskutek wytrącania się srebra, miejsce zainfekowane przez próchnicę staje się czarne. Nie ma jednak ryzyka, że czarne staną się także zęby sąsiednie.

Impregnacja tkanek zęba lapisem to doskonały sposób zarówno zniwelowania istniejącej próchnicy, jak i zabezpieczenia zębów przed pojawieniem się jej w czasie późniejszym. Wszelkie zmiany próchnicze się cofają. Ewentualny nieestetyczny wygląd leczonych zębów to konsekwencja, którą warto podjąć ze względu na zdrowie dziecka, gdyż zmiana koloru będzie towarzyszyć dziecku niezbyt długo – do momentu wypadnięcia mleczaka. W momencie, kiedy dziecko jest już na tyle duże, aby swobodnie współpracować ze stomatologiem, wszelkie zmiany chorobowe zębów należy leczyć tradycyjnymi uzupełnieniami.

Artykuł powstał przy współpracy z eksperatmi z kliniki www.stomatologiadziecieca.com

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation