Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Heleny Wieslawy

Tuesday, 22, maj 2018

optyk desktop

03.08.2017

Naucz się zarządzać domowym budżetem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wciąż wydaje ci się, że za dużo wydajesz? Masz wrażenie, że pieniądze same uciekają ci z portfela? Nie jesteś sam! To problem wielu z nas. Pocieszające jest jednak to, że można łatwo temu zaradzić. Wystarczy dobrze zarządzać domowym budżetem!

 

 

Takie zarządzanie może wydawać się trudne i bardzo czasochłonne. Początkowo może faktycznie tak być. Jednak gdy się już tego nauczymy, z pewnością uda nam się złapać trochę finansowego oddechu, a nawet być może zauważyć jakieś nadwyżki na koncie.

 

Kondycja domowego budżetu

Najlepiej zacząć od sprawdzenia, w jakiej kondycji są nasze finanse. Do tego najlepiej posłuży zestawienie przychodów i wydatków. Wbrew pozorom jego przygotowanie nie jest takie trudne, choć na pewno dość czasochłonne. Warto jednak je przygotować, by uzmysłowić sobie jak dużo wydajemy w ciągu miesiąca i jaką stanowi to część naszych przychodów. Jeśli zestawienie przygotujemy rzetelnie, łatwiej będzie nauczyć się dobrze zarządzać domowym budżetem.

 

Jak zrobić takie zestawienie? Zacznijmy od zapisania tego, co powtarza się regularnie. Jeśli mamy stałą pracę nie będzie z tym większego problemu, jeśli pracujemy raczej na zlecenia będzie to niestety nieco trudniejsze i będziemy w stanie jedynie oszacować przychody, jakich możemy spodziewać się w kolejnych miesiącach. To samo zróbmy z wydatkami – wypiszmy sobie wszystkie koszty stałe (czynsz, wodę, gaz, prąd, Internet itp.). Następnie, dla pełnego obrazu naszych finansów,  oszacujmy przychody i koszty, których spodziewamy się w poszczególnych miesiącach (np. premie na koniec roku, koszty ubezpieczenia samochodu, urlopu, szkolnej wyprawki dla dziecka czy gwiazdkowych prezentów).

 

Domowa buchalteria

Prowadzenie dokładnej domowej księgowości jest czasochłonne. Dla ułatwienia warto przygotować sobie specjalny arkusz na komputerze, który będziemy regularnie uzupełniać. Możemy też poszukać gotowego programu czy aplikacji na smartfona, które zostały stworzone właśnie z myślą o prowadzeniu domowej księgowości.

 

Przede wszystkim powinniśmy codziennie zapisywać wszystkie wydatki, dzieląc je sobie na kategorie (żywność, zdrowie, ubrania, kosmetyki itd.). Zachowujmy też koniecznie paragony, by o niczym nie zapomnieć. Prowadzenie takich zapisków przez dwa lub trzy kolejne miesiące da obraz naszego finansowego życia. Będziemy mogli podliczyć ile wydajemy na poszczególne kategorie. Niewykluczone, że będziemy zaskoczeni jak duże są to kwoty! Gdy jednak spojrzymy na listy zakupów może okazać się, że część nich stanowią produkty zbędne, których wyeliminowanie mogłoby nam przynieść oszczędność nawet kilkuset złotych w ciągu miesiąca.

 

Nadwyżka w budżecie

Może się zdarzyć, że zaplanowany budżet nie będzie się dopinać – każdemu trafiają się przecież nieoczekiwane, ale jednocześnie nieuniknione, wydatki. Wówczas ratunkiem mogą okazać się oszczędności, które poczyniliśmy dzięki mądremu zarządzania finansami i wyeliminowaniu zbędnych wydatków.

 

Czasami zdarzy się jednak na pewno też jakaś nadwyżka – dostaniemy nieoczekiwaną premię, zwrot podatku czy gotówkę w prezencie urodzinowym. Niestety takie dodatkowe pieniądze często łatwo się „rozchodzą”, a potem nie umiemy nawet dokładnie wskazać, na co zostały wydane. Warto to zmienić i w przypadku budżetowej nadwyżki rozważyć na przykład założenie lokaty.  Dzięki temu pieniądze będą zabezpieczone przed codziennymi pokusami, a dodatkowo będą też na siebie pracowały. Nie musimy jednak w ten sposób zamrażać pieniędzy na długo. Dobrym rozwiązaniem będą tu lokaty krótkoterminowe, na których możemy oszczędzać przez kilka miesięcy, by zgromadzone na nich pieniądze wydać potem np. na wakacyjną podróż.

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation