Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Gerwazego Protazego

Tuesday, 19, czerwiec 2018

optyk desktop

02.08.2017

Szanse Donalda Tuska na zwycięstwo w wyborach prezydenckich

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Donald Tusk nie bierze czynnego udziału w aktualnych rządach RP, ponieważ obejmuje stanowisko szefa Rady Europejskiej. Opinia publiczna zastanawia się, czy będzie kandydował wyborach prezydenckich w 2020 roku. Innymi potencjalnymi kandydatami na to stanowisko mogą być obecny prezydent Andrzej Duda, Robert Biedroń lub Jarosław Kaczyński.

 

Wyniki aktualnych sondażów wyborczych

Najbliższe wybory prezydenckie odbędą się w 2020 roku. Donald Tusk, który aktualnie obejmuje stanowisko szefa Rady Europejskiej, nie wypowiedział się jeszcze na temat swojego ewentualnego ubiegania się o fotel Prezydenta RP. Natomiast figuruje on już w sondażach wyborczych jako jeden z głównych kandydatów. Zestawia się go m.in. z aktualnym Prezydentem Andrzejem Dudą, Robertem Biedroniem, Barbarą Nowacką, Adrianem Zandbergiem czy z Jarosławem Kaczyńskim. Z sondażu przeprowadzonego przez „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że aż 44 proc. respondentów odpowiedziało, że Donald Tusk ma szanse na stanowisko głowy państwa, 31 proc. uważa odwrotnie, a 25 proc. nie ma zdania. Szanse szefa RE najlepiej oceniają osoby pomiędzy 18. a 34. rokiem życia. Sondaż przeprowadzony przez Millward Brown pokazuje, że szanse Donalda Tuska w porównaniu z Andrzejem Dudą są wyrównane. Blisko 45 proc. badanych oddałoby swój głos na szefa RE, a 49 proc. na aktualnego prezydenta RP.

Sprawy polityczne mogące mieć wpływ na ewentualną karierę prezydencką Donalda Tuska

Sondaż „Dziennika Gazety Prawnej” ukazuje, że szanse Donalda Tuska na fotel prezydencki zwiększyły się po brukselskim sprzeciwie polskiego rządu wobec reelekcji na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Polska jako jedyne państwo z 27 krajów członkowskich zaproponowało innego kandydata. Po tym nietypowym sprzeciwie, poparcie dla rządu PiS mogło zmaleć, zwiększając tym samym szanse dla samego szefa RE. Natomiast przekazanie Jarosławowi Kaczyńskiemu dokumentów na temat gazowej umowy polsko-rosyjskiej (którą negocjował Waldemar Pawlak - ówczesny wicepremier w rządzie PO) może wypaść na niekorzyść dla Donalda Tuska. Sprawa ta rzuca cień na jego rządy, ponieważ dokumenty te miał w posiadaniu Andrzej Lepper, który niebawem zginął w kontrowersyjnych okolicznościach. Notowaniom szefa RE nie pomogły również zeznania przed komisją ds. Amber Gold jego syna – Michała Tuska. Szanse szefa RE są jeszcze mało klarowne i się zmieniają. Z pewnością duży wpływ na opinię publiczną będą mieć jego poczynania w ciągu najbliższych 3 lat – aż do wyborów prezydenckich.

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation