Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Kai Lukasza

Saturday, 21, kwiecień 2018

a012017mp glowna 1 738 100

10.04.2017

Rządowe wsparcie do kupna mieszkania - czekają nas duże zmiany

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polska stoi przed wielkim wyzwaniem. Do zapewnienia odpowiedniej liczby mieszkań brakuje nam od jednego do nawet dwóch milionów lokali. Poprzednie rządy sprawdzały dwa rozwiązania: Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych. Obecnie forsowany jest Narodowy Program Mieszkaniowy. Kto zyskał przez te ubiegłe lata? Kto może liczyć na pomoc w przyszłości?

Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych

Analizując dotychczasowe pomysły, nasuwa się jeden wniosek. Czym mniej warunków formalnych, tym większą popularnością cieszy się program. Okazało się, że nie tylko rodziny potrzebują wsparcia. Grupa docelowa jest znacznie, znacznie szersza. Właśnie kompleksowe podejście do zagadnienia zapewniło ogromne zainteresowanie programem MdM.

Zasadnicza różnica polegała na tym, że Rodzina na Swoim pomagała w spłacie kredytu hipotecznego przez pierwsze osiem lat, przez co po upływie wskazanego okresu beneficjent musi mocniej ograniczyć budżet domowy. Mieszkanie dla Młodych natomiast jednorazowo wpłaca konkretną kwotę. MdM wspiera zainteresowanych wpłatą całości lub części wkładu własnego. Może to być również nadpłata, która zaowocuje niższymi ratami, przekonasz się o tym sprawdzając kalkulator MdM – MdMprogram.com. Dofinansowanie może wynosić od 10 do nawet 30% wartości nieruchomości!

Program Mieszkanie dla Młodych przewidziany był do 2018 roku. 1 pula MdM 2018 trwała równolegle z pieniędzmi dostępnymi na poprzednie lata. Niestety skończyła się wraz z 7 kwietnia 2017. Znaczy to tyle, że teraz trzeba myśleć o pieniądzach dostępnych od stycznia przyszłego roku. Będzie to praktycznie czterysta milionów złotych. Środki niemałe, jednak jak podkreśla serwis http://www.mieszkaniedm.pl/ nie wystarczy dla wszystkich zainteresowanych. Konkurencja będzie spora. O programie trzeba pomyśleć dużo wcześniej, aby skompletować dokumenty, przygotować wnioski, czy wybrać najlepszy kredyt hipoteczny.

Pomysł na Narodowy Program Mieszkaniowy

Wśród 3 filarów programu, dwa już cieszą się ogromną popularnością. Obok wpierania budownictwa socjalnego, jest to Mieszkanie Plus i Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Na czym polegają założenia obu rozwiązań?

IKM – ma za zadanie zmobilizować Polaków do oszczędzania na cele mieszkaniowe. Dzięki dopłatom będzie łatwiej odłożyć na zakup mieszkania lub domu, ale też remont. Co ciekawe: takie konta nie będą obciążone podatkiem Belki. Jak czytamy na Indywidualne konta mieszkaniowe – Ikm.org.pl pieniądze przeznaczone na ten cel są znaczne. W 2019 wyniosą 200 mln złotych, natomiast w 2020 to już 400 mln złotych. Co roku dokładane ma być kolejne 200 milionów.

Mieszkanie Plus – prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny element całego programu. Ma zapewnić budowę wielu mieszkań na terenie całego kraju, by do 2030 roku dogonić średnią europejską. Zakłada tani najem w cenie od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Duże emocje budzi również dojście do własności, które dzięki dodatkowym 20% ma zapewnić po 30 latach akt własności. Program Mieszkanie Plus nabiera rozpędu. Widać to szczególnie po lokalizacjach, które wzięły udział w pilotażu. Już teraz jest mnóstwo osób zainteresowanych pomysłem.

Oba pomysły z założenia mają być dostępne dla wszystkich Polaków.

Niestety, jedne możliwości się zamykają a w ich miejsce pojawiają się nowe. MdM jest dobrym rozwiązaniem, z którego nie powinniśmy tak szybko rezygnować. Doświadczenia z nim związane przyniosły wiele dobrych rozwiązań. Narodowy Program Mieszkaniowy prawdopodobnie będzie ewoluować, zobaczymy w jakim kierunku. Na efekty trzeba jeszcze trochę poczekać.

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation