Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Alicji Alojzego

Thursday, 21, czerwiec 2018

optyk desktop

10.04.2017

Jak przechowywać kawę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przygotowanie doskonałej kawy wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale także odpowiedniego, dobrego jakościowo produktu. Z czasem jednak nawet ten najlepszy, traci swoje walory zarówno smakowe, jak i zapachowe. Niezależnie od tego, czy pije się kawę mieloną, rozpuszczalną czy ziarnistą, jedynym sposobem na zachowanie jej świeżości jest odpowiednie przechowywanie.

 

Na przestrzeni lat namnożyło się w tej dziedzinie sporo mitów, dlatego warto wziąć je pod lupę i postarać się je zweryfikować. Sprawa nie jest prosta, zważywszy na fakt, że stosując niektóre metody, można osiągnąć skutek odwrotny od zamierzonego. A kawa, zamiast zachwycać głębią smaku i aromatu, z dnia na dzień traci swoje walory i w rezultacie nadaje się już tylko do wyrzucenia. Nikt bowiem, nie pije kawy dla samego picia, a smakowanie wywietrzałej kawy, trudno nazwać delektowaniem się.

Najwięcej sprzeczności pojawia się w sprawie przechowywania najszlachetniejszej z kaw, czyli ziarnistej. Nie bez powodu. To, w jakich warunkach należy ją przechowywać, w dużej mierze zależy od tego, czy ziarna są zielone, czy palone. Wbrew pozorom, jej przechowywanie nie powinno sprawić kłopotu, a wszystko dlatego, że ziarna same w sobie chronią aromat. Stanowią pewnego rodzaju naturalną kapsułę ochronną. Poddając ziarna mieleniu tuż przed zaparzeniem, uzyskuje się najlepsze efekty. W domach i w biurach coraz częściej pojawiają się ekspresy do kawy Krups wartomiec.pl z wbudowanym młynkiem, który znacznie ułatwia to zadanie. Pierwszym krokiem, ku większej świadomości jest poznanie podstawowych czynników, które wpływają na proces wietrzenia i utraty walorów smakowych. Kawa, mimo że jest tak miła dla podniebienia, przysporzyła sobie wielu „wrogów”. Największymi z nich są: nadmiar powietrza, promienie słoneczne, wilgoć i zbyt wysoka temperatura. Idąc tym tropem, można dojść do wniosku, że kawę w ziarnach najlepiej przechowywać w szczelnym, nieprzepuszczającym światła i powietrza pojemniku. W miejscu chłodnym, suchym i ciemnym. Chcąc cieszyć się jej niepowtarzalnym smakiem jak najdłużej, trzeba pójść na pewne ustępstwa. Mimo że ziarna kawy są ładną dekoracją kuchni i świetnie wyglądają w szklanym pojemniku, umieszczonym na półce, to przechowywane w ten sposób nie będą nadawać się do niczego innego, jak tylko podziwiania. Budzącą najwięcej kontrowersji poradą, dotyczącą przechowywania ziaren jest zalecenie dotyczące trzymania jej w lodówce lub w zamrażalce. Ziarna kawy mają to do siebie, że są bardzo podatne na wchłanianie zapachów i wilgoci. O ile kawa o orzechowym aromacie przywodzi na myśl przyjemną chwilę, to kawa o rybim zapachu nawet nie brzmi zachęcająco.

aromatic 1868978 1280

Kawa, bez względu na to w jakiej formie, jest produktem spożywczym, a tym samym posiada swój termin ważności. Większość producentów sugeruje spożycie kawy ziarnistej w ciągu 2 lat i rzeczywiście, kawa, która została wypalona 2 lata wcześniej, nadaje się do spożycia. Nie grozi to żadnymi konsekwencjami na podłożu zdrowotnym, ale trzeba mieć świadomość, że jej walory smakowe będą pozostawiały wiele do życzenia. Mieląc ziarna po tak długim czasie, na próżno szukać w zaparzonym naparze nut cytrusowych czy czekoladowych – tak docenianych przez kawoszy. Kawa najlepiej smakuje do 4 tygodni po wypaleniu. Z kolei ziarna zielone zaleca się przechowywać maksimum rok. Niestety próżno szukać na opakowaniach dat informujących o tym, kiedy ziarna były wypalane. W związku z tym warto poszukać w swoim rejonie palarni i właśnie tam zaopatrzyć się w porcję, naprawdę świeżo palonej kawy. Wiele osób usprawiedliwia się brakiem czasu, dlatego mieli wszystkie ziarna za jednym razem i przesypuje do pojemnika. Warto pamiętać, że kawa tuż po zmieleniu ma w swoich drobinach najwięcej olejków eterycznych, a jak wiadomo, to one czynią ją tak wyjątkową. Z czasem nawet kawa uzyskana z najlepszej jakości ziaren, na skutek długiego leżakowania traci swój urok, a olejki wyparowują, czyniąc ją suchą.

Smakosze kawy zgodnie twierdzą, że kawa najlepiej smakuje, jeśli zmieli się ją tuż przed zaparzeniem. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Wciąż jednak ogromną popularnością cieszy się kawa fabrycznie zmielona. Kojarzy się ona głównie z wygodą i oszczędnością czasu. Jest zawsze gotowa do spożycia i nie trzeba posiadać wówczas dodatkowych urządzeń takich jak ekspresy do kawy z młynkiem. Mało tego, nie trzeba posiadać nawet młynka. Są to niestety złudne zalety. Tego typu kawa bardzo szybko traci swój aromat. Tę, zakupioną w sklepie najlepiej zużyć w ciągu 7 dni i jeśli już koniecznie ktoś decyduje się na jej zakup, to nie powinien przesypywać jej do innych pojemników. Najlepszym rozwiązaniem jest spięcie opakowania klipsem i dopiero wówczas, schowanie go do szczelnego pojemnika. Najlepszy będzie do tego celu pojemnik ceramiczny. Mając możliwość wyboru, zawsze trzeba postawić na taki posiadający uszczelkę. Jest ona dodatkowym zabezpieczeniem. Niektórzy producenci sprzedają kawę mieloną w szczelnych opakowaniach i nie ma konieczności przesypywania jej. Wiąże się to jednak ze stosunkowo wyższą ceną.

coffee 1239549 640

Najprostsza do przechowywania jest kawa rozpuszczalna. Wystarczy sprawdzić jej datę ważności podaną na opakowaniu i trzymać z dala od wilgoci. W kawie tego typu na próżno doszukiwać się głębokiego aromatu czy wyjątkowych walorów smakowych. Z założenia ma być ona prosta i szybka do zrobienia. Ci, którym właśnie na tym zależy, poniekąd godzą się na znacznie zubożałe walory i w pełni wystarcza im otrzymany napój, mimo że nie jest on doskonałej jakości. Jednak „nie taki diabeł straszny”. Kawa rozpuszczalna posiada też niewątpliwe zalety, takie jak np. mniejsza zawartość cholesterolu, a poziom antyutleniaczy jest porównywalny do tych, zawartych w tradycyjnej kawie ziarnistej lub mielonej. Charakteryzuje się również zdecydowanie niższą zawartością kofeiny. Mimo to złudzenia trzeba odłożyć na bok. Nie ma co żyć w przekonaniu, że do fabryk kaw rozpuszczanych trafia kawa dobrej jakości. Trafiają tam z reguły ziarna, delikatnie mówiąc wybrakowane. Takie, które nie przeszły selekcji i nie nadają się do palarni. Kawa ta cieszy się niesłabnącą popularnością, mimo że jest droga, a czas jej przygotowania jest porównywalny do tego, który poświęca się na klasyczne zaparzenie kawy w domowych warunkach. Nie dziwi zatem fakt, że prawdziwi kawosze w ogóle nie biorą jej pod uwagę. Nawet gdy wyjeżdżają na urlop wolą pójść do pobliskiej kawiarni, niż uraczyć podniebienie tego rodzaju napojem.

Najlepszym wyznacznikiem tego, czy wybrany sposób jest skuteczny, jest prosty test. Gdy w kuchni unosi się aromat kawy mimo tego, że została już ona przesypana, do wydawać by się mogło, szczelnego pojemnika, to znak, że wybrany do tego celu pojemnik jest niewłaściwy. Każdy uwielbia zapach kawy, jednak w tym przypadku, im jest mniej wyczuwalny, tym lepiej.

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation