Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Adolfa Tymona

Thursday, 19, kwiecień 2018

a012017mp glowna 1 738 100

10.03.2017

Wiosenne porządki w ogrodzie – wiesz od czego zacząć?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wiosna coraz bliżej. Już powietrze pachnie nieco inaczej, a dni stały się wyraźnie dłuższe. Gdy słońce zaczyna coraz mocniej przygrzewać, chętniej i częściej spędzamy czas w naszym ogrodzie lub na działce. Warto zatem pomyśleć o wiosennych porządkach i pracach pielęgnacyjnych rabat, drzew i trawników. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć – podpowiadamy.

Pielęgnacja roślin – co powinieneś zrobić?

Prace porządkowo – pielęgnacyjne dotyczące roślin ogrodowych mają zarówno swój czas, jak i kolejność realizacji. Marzec to miesiąc, kiedy wszystko, co robimy w ogrodzie zaczyna zyskiwać na intensywności. Każda roślina w Twoim ogrodzie wymagać będzie uwagi. Zacznij zatem od:

  • DRZEW – wraz z nadejściem wiosny przytnij drzewa liściaste, jednak pamiętaj, że należy to zrobić nie później niż w połowie marca. W przeciwnej sytuacji, gdy będziesz ciąć drzewa, które zrzuciły swoje liście na zimę zbyt późno, ryzykujesz, że soki, które wiosną zaczynają krążyć w drzewach, po prostu wyciekną, co bardzo osłabi drzewa.

Po przycięciu drzew usuń stare, suche, uszkodzone lub chore gałęzie. Pamiętaj, że przycięcia wymagają także gałęzie, które się krzyżują lub rosną zbyt gęsto. Jeśli tego nie zrobisz, nowe pędy nie będą miały wystarczająco dużo miejsca i światła, aby wzrastać.

  • KRZEWÓW – wraz z końcem marca powinieneś zdjąć z krzewów zimowe osłony. Tak, jak w przypadku drzew, tutaj także warto pozbyć się starych, suchych lub uszkodzonych gałęzi. Wszystkie pędy krzewów kwitnących jednorocznie powinny zostać skrócone, mniej więcej  o 75 procent. Dzięki temu zabiegowi umożliwisz krzewom wypuszczenie nowych pędów oraz kwiatów.
  • TRAWNIKA – jeśli w Twoim ogrodzie nie ma już śladu po śniegu, a prognozy pogody nie przewidują nadejścia mrozu, pomyśl o wygrabieniu trawnika, wysprzątaniu go, usunięciu suchych liści, patyków oraz wszelkiego rodzaju śmieci. Pamiętaj jednak, aby grabić trawnik wyjątkowo ostrożnie.
  • RABAT – rośliny możesz pozbawić zimowych osłonek wraz z końcem marca. Torf i korę pozostaw na rabatach – będzie to doskonały materiał na ściółkę. Wystarczy, że rozgarniesz je  i przemieszasz. Rośliny wymagają z pewnością także oczyszczenia z przekwitłych kwiatostanów oraz suchych i uszkodzonych liści i pędów.

A co z resztą ogrodu?

Wiosna to czas, kiedy warto szczególnie zadbać także o pozostałą część ogrodu. Dlatego oczyść oczko wodne z gnijących liści, patyków oraz innych śmieci. Poza tym dobrze byłoby, gdybyś wyczyścił po zimie meble ogrodowe i dokonał ich wnikliwego przeglądu. Może pora na nowy zestaw? Meble, które posiadasz umyj z silnych zabrudzeń wodą pod wysokim ciśnieniem używając do tego delikatnego detergentu. W przypadku mebli z wikliny zastosuj wodę z dodatkiem jedynie kwasku cytrynowego.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać podczas porządków wiosennych w ogrodzie? Między innymi o oczyszczeniu rynien, tarasu i podjazdu. Warto także zaimpregnować powierzchnie, które tego wymagają oraz natłuścić elementy wykonane z surowego drewna.

Porządkujesz ogród? Wejdź na http://homegarden.com.pl/ i zainspiruj się zupełnie nowymi  możliwościami!

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation