Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Gertrudy Edmunda

Friday, 16, listopad 2018
27.11.2017

Dobry zawód na wagę złota

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Szkoły zawodowe aktywnie włączyły się w organizowany w dniach 20 - 24 listopada br. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent”. Przedsięwzięcie ma na celu promocję oferty edukacyjnej szkolnictwa zawodowego, poprawę wizerunku tego szkolnictwa oraz wzmocnienie współpracy sektora gospodarczego z edukacją zawodową.

 

 
Uczniowie technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim 20 listopada 2017 r. wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych zorganizowali spotkanie promujące szkolnictwo zawodowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Drawsku Pomorskim. Kolejne dwa spotkania odbyły się 21 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Drawsku Pom. oraz w Szkole Podstawowej w Mielenku Drawskim. Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką poszczególnych kierunków nauczania w ZSP w Drawsku Pom., obejrzeli filmiki zawodowe i mogli zadawać pytania starszym kolegom. W drugiej części natomiast – czysto praktycznej - mogli obejrzeć efektowny pokaz flambirowania owoców, finezyjne składanie ręczników i serwetek, wziąć udział w konkursie organizacji reklamy czy sterować samochodami z napędem hybrydowym. Atrakcji było znacznie więcej, a towarzysząca im wspaniała atmosfera była zapowiedzią kolejnych spotkań zawodoznawczych. W organizację spotkań włączyło się Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Drawsku Pomorskim, które udostępniło profesjonalny sprzęt i zapewniło transport.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim 22 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie uczniów trzecich klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim z uczniami technikum informatycznego. Gościem specjalnym był doktor Grzegorz Stempień, pracownik naukowy Akademii Morskiej w Szczecinie, uczelni patronackiej technikum informatycznego.
Dyrektor szkoły przedstawił gimnazjalistom możliwości związane z kontynuacją nauki w technikum informatycznym w ZSP w Kaliszu Pomorskim. Podkreślił korzyści i perspektywy wynikające ze zdobycia kwalifikacji zawodowych związanych z informatyką oraz ze współpracy szkoły z Akademią Morską. Zapoznał uczniów z projektem utworzenia w szkole nowej specjalistycznej pracowni zawodowej dla technikum informatycznego w ramach Kontraktu Samorządowego, w której będą mogli podjąć naukę.
Następnie G. Stempień przeprowadził z gimnazjalistami i uczniami technikum warsztaty dotyczące wykorzystania praktycznego technologii informatycznych w tworzeniu obrazów i map 3D. Zaprezentował młodzieży filmy i obrazy 3D oraz pokazał i uruchomił skaner 3D, służący do ich tworzenia, a także dron wyposażony w kamerę do tworzenia obrazów trójwymiarowych.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku 21 listopada 2017 r. gościło ok. 300 uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych. Celem wizyty była promocja kierunków nauczania dostępnych w ofercie szkoły. Uczniowie klas technikum przygotowali ciekawe zajęcia, pokazujące charakter kierunków nauczania, możliwości i korzyści jakie daje praktyczna nauka zawodu. Uczniowie Technikum w zawodzie technik technologii drewna zorganizowali pokazy produkcji mebli zaczynając od projektowania i sporządzania dokumentacji technologicznej, po organizowanie i nadzorowanie procesów produkcyjnych związanych z przetwarzaniem drewna. Uczniowie zaprezentowali swoje prace, które wykonali na zajęciach praktycznych. Przyszli technicy obsługi turystycznej przygotowali prezentację multimedialną opisującą kierunek, wskazując szerokie korzyści i możliwości pracy i nauki nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Uczniowie w rozmowie ze swoimi młodszymi kolegami, promowali turystykę jako kierunek z szeroką perspektywą, pokazywali jakie zadania i ćwiczenia wykonują na zajęciach teoretycznych i praktycznych.  Młodzież ucząca się zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowała pokaz promujący umiejętności związane z planowaniem i organizacją żywienia. Uczestnicy mogli skosztować pierogów ruskich, a także podglądać sztukę zwaną carvingiem, czyli rzeźbienie w warzywach i owocach. Na zakończenie uczniowie szkół gimnazjalnych i podstawowych otrzymali ulotki i materiały promocyjne.

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation