Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Niny Celiny

Saturday, 15, grudzień 2018
16.11.2015

Historia drawskich czołgów w pigułce

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Przenieśmy się dobrze znanego miejsce w Drawsku, gdzie krzyżują się drogi. Tutaj rozgrywa się zawiła historia miejsca - pomnika. Pod koniec XIX wieku mieszkańcy Drawska wnieśli okazały pomnik ku czci cesarza Wilhelma I. Był władcą Prus od 1861 roku, a od 1871 roku cesarzem II Rzeszy Niemieckiej do której zjednoczenia się przyczynił.

Na wysokim marmurowym cokole umieszczono w wojskowym mundurze postać cesarza. Pomnik był ogrodzony stylowym spiżowym ogrodzeniem. Rok 1945 był niełaskawy pomnikowi, gdyż " znika " jego statua i tablice. Z relacji świadków wynika, że w tym miejscu znajdowały się indywidualne i zbiorowe mogiły żołnierzy radzieckich.

To zadecydowało o intencji wybudowania prawdopodobnie w 1946 (?) pomnika wdzięczności żołnierzom radzieckim. W centrum pozostawiono stary cokół, na który dostawiono obelisk z gwiazdą. Po bokach na betonowych podwyższeniach ustawiono dwa czołgi T - 34. Wiele elementów z dawnego pomnika pozostawiono /cokół, ogrodzenie/.

To dzieło zostaje gruntownie przebudowane w 1970 roku. Zdementowano niemieckie pozostałości pomnika, a cokół podniesiono i postawiono na nim ponownie czołgi. Na płycie umieszczono napis w języku polskim i rosyjskim: ,,Żołnierzom Armii Czerwonej poległym w 1945 roku w walkach o wyzwolenie Ziemi Drawskiej - Mieszkańcy Drawska."

Oficjalne otwarcie pomnika w zmienionej formie nastąpiło 9 maja 1970 roku. W tym roku obchodzono w Polsce 100-lecie urodzin Włodzimierza Ilicza Lenina, dlatego było to inspiracją do zmiany formy architektury. Tak trwa w swojej formie do dziś. Mimo swojej burzliwej historii mocno wrósł w życie miasta, będąc punktem spotkań „Pod czołgami”. 

Romuald Kurzątkowski

 

 

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation