Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Alfreda Izydora

Friday, 13, grudzień 2019

Domi strona
20191021 kantor

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

20.01.2015

NIE DLA CZADU - NIE DAJ SIĘ ZABIĆ

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

"Nie dla czadu - nie daj się zabić" - pod takim hasłem rozpoczęła się kampania społeczna promująca zakup czujników wykrywających obecność tlenku węgla, potocznie nazywanych czujnikami czadu. Czujniki te mogą uratować życie każdemu z nas.

W ramach wspólnej inicjatywy Stowarzyszenia Żarek, strażaków z KP PSP w Drawsku Pomorskim i administratorów portalu dsi.net.pl i drawskopomorskie.com powstał film, który pokazuje jak ważną rolę spełnia czujnik czadu w każdym gospodarstwie domowym. Film prezentowany będzie na stronach internetowych realizatorów tego działania. Propagowany będzie w szkołach i na spotkaniach tematycznych.

Postaramy się zachęcić Burmistrzów i Wójtów gmin powiatu drawskiego, a także władze starostwa do propagowania tej tematyki i emisji filmu w wydawanych serwisach internetowych. Zachęcimy również Dyrektorów kin w Drawsku i Złocieńcu, aby prezentowali film w kinach. Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie wzrośnie świadomość społeczności lokalnej i ich wiedza odnośnie tlenku węgla i sposób zabezpieczenia się przed nim. Kampania społeczna została przygotowana bez nakładów finansowych, przy dobrej woli i zaangażowaniu czasowym jej realizatorów.

video:

 

 

Tlenek węgla potocznie zwany czadem  jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.

 

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Powstaje wówczas trwały kompleks zwany karboksyhemoglobiną.  Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

 

Powyższy opis to nie tylko suche fakty. To rzeczywistość. Czad atakuje. Strażacy w regionie Drawska Pomorskiego na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy wyjeżdżali kilkakrotnie do mieszkań w których pojawiał się czad. Zazwyczaj w tych mieszkaniach włączały się czujniki tlenku węgla. Dobry czujnik jest gwarancją naszego bezpieczeństwa. Jednak nie wszyscy posiadają czujniki w domu. Osoby nie posiadające czujników nie mają możliwości reakcji na działanie czadu. Ich organizm w niedługim czasie może ulec zatruciu co doprowadzi w najgorszym wypadku do śmierci.

Dlatego tak ważne jest posiadanie w domu czujnika tlenku węgla. Koszt takiego czujki nie przekracza 150 zł.

Strażacy z powiatu drawskiego chcąc zadziałać profilaktycznie zachęcają do zakupu i montażu czujników w domach. Wielokrotnie organizowali akcję rozdawania tego urządzenia  m.in. w Drawsku Pomorskim, Czaplinku i Kaliszu Pomorskim. Akcje te dofinansowywane były  przez  KARR S.A Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego, LGD Partnerstwo Drawy oraz Burmistrza Czaplinka. Rozdanych do tej pory w Powiecie zostało ponad 200 czujek tlenku węgla. Jest to ponad 200 bezpiecznych rodzin. 

 

Realizatorzy projektu:

Michał Walkiewicz, Marcin Łukasz - pomysłodawcy, scenariusz

Adam Cygan, Marcin Łukasz, Paweł Jacków - nagranie

Adam Cygan - montaż

Nadzór merytoryczny - kpt. Andrzej Podolak

Aktorzy:

Alicja Roganowska

kpt. Andrzej Podolak

sekc. Michał Walkiewicz

st. str. Krystian Kurzątkowski

mł. ogn. Paweł Hejłasz

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja