Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Alfreda Izydora

Saturday, 14, grudzień 2019

Domi strona
20191021 kantor

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

29.10.2014

Tylko u nas. Sensacyjne nagranie. Wypadek w centrum Drawska Pomorskiego - ćwiczenia.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W dniu wczorajszym (28.10.2014 r.) o godz. 12:00 na Pl. Konstytucji  odbyły się ćwiczenia  projektu  „Twoje bezpieczeństwo za małą inwestycję” zorganizowane przez drawskie stowarzyszenie Żarek. Symulowane zdarzenie było odzwierciedleniem sytuacji zaistniałej w Sopocie, kiedy to mężczyzna pod wpływem alkoholu i środków odurzających wjechał w tłum ludzi raniąc 22 osoby.

 

Zdarzenie to zostało świetnie zainscenizowane w centrum Drawska Pomorskiego przy wykorzystaniu wraku samochodu dostarczonego przez Zakład Mechaniki Pojazdowej Mirosław Pawluk oraz pozorantów z Zespołu  Szkół Ponadgimnazjalnych i  MDP Złocieniec. Miejsce zdarzenia wyglądało bardzo realistycznie, a sama  akcja była bardzo dynamiczna. Rozpędzony samochód wjechał w tłum osób w centralnym punkcie pl. Konstytucji i zatrzymał się na betonowym murku. Na miejsce natychmiast przybyły służby ratunkowe.

Miejsce zdarzenia zabezpieczyli policjanci oraz strażnicy miejscy. Dzięki dobrze rozbudowanemu systemowi monitoringu operator obsługujący w tym dniu monitoring uwiecznił całe zdarzenie, które z pewnością było by przydatne, gdyby o zdarzenie wydarzyło się w rzeczywistości. Przybyli na miejsce ratownicy podczas działań musieli wykazać się znajomością segregacji medycznej w systemie START.

Czynności ratunkowe skupiały się na wykonaniu segregacji wstępnej, stworzeniu stref dla poszkodowanych i przeprowadzeniu segregacji wtórnej z wykorzystaniem medycznych zabiegów ratunkowych. Dodatkowym utrudnieniem był agresywny kierowca- sprawca zdarzenia, który grożąc bronią utrudniał dostęp do poszkodowanych. Emocje agresywnego sprawy zostały stłumione przez jednego  z policjantów, który musiał w sytuacji zagrożenia wyciągnąć swoją broń. Sprawca w akcie desperacji schronił się na dachu samochodu.

To pozwoliło na jego obezwładnienie i zatrzymanie. Podczas podsumowania ćwiczeń zostały wyciągnięte wnioski z podjętych działań. Nawiązana współpraca i integracja wszystkich służb ratunkowych biorących w nich udział będzie miała pozytywny wpływ podczas niesienia pomocy ludziom w trakcie autentycznych zdarzeń.

We wtorkowych działaniach udział wzięły 2 zastępy PSP Drawsku Pom., 1 zastęp WSP Oleszno, 2 patrole Policji  Drawsko Pom, 1 patrol Straży Miejskiej, 1 zespół ratownictwa Medycznego oraz Kanadyjska Medyczna (5 ratowników).

 

Stowarzyszenie Żarek za pomoc w organizacji akcji serdecznie dziękuję:

- Burmistrzowi Drawska Pomorskiego Zbigniewowi Ptakowi

-Komendantom KP PSP  mł. bryg. mgr inż. Robertowi Buszcie oraz mł. bryg. mgr inż. Jackowi Dziurdź

- Komendantowi KPP w Drawsku Pomorskim insp. Jarosławowi Smolarkowi

- Komendantowi Straży Miejskiej w Drawsku Pomorskim Maciejowi Kurowskiemu

- Mirosławowi Pawlukowi (Usługowy Zakład Mechaniki Pojazdowej)

- Pani Dyrektor mgr  Lidii Borzymowskiej , Pani Bożenie Pryma oraz uczniom  ZSP Drawsko Pomorskie

- Komendantowi Wojskowej Straży Pożarnej z Oleszna

- Pani koordynator oraz ratownikom Pogotowia Ratunkowego w Drawsku Pomorskim

- Kanadyjskiej grupie Medycznej

- Łukaszowi Sołtysowi i MDP Złocieniec

 

A także: Strażakom zmiany III PSP Drawsko Pomorskie, Strażakom z Wojskowej Straży Pożarnej, Policjantom i Strażnikom Miejskim za udział w akcji oraz Marcinowi Łukaszowi i Adamowi Cyganowi za objęcie działań patronatem.

 

Projekt został dofinansowany przez Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego z środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Patronat medialny nad wydarzeniem: www.drawskopomorskie.com , www.dsi.net.pl

 

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja