Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Marii Magdaleny

Monday, 22, lipiec 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

28.03.2019

Fałszywe alarmy - sprawczyni w rękach policji

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Drawscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawcę serii fałszywych alarmów pożarowych – jest nią 38 – letnia mieszkanka Drawska Pomorskiego. Decyzją prokuratora kobieta została objęta policyjnym dozorem. Policjanci przypominają i przestrzegają autorów głupich żartów przed konsekwencjami jakie grożą za takie czyny.

Za celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu można trafić za kratki nawet na 8 lat. Oprócz odpowiedzialności karnej, trzeba liczyć się również z możliwością pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej. W marcu służby ratunkowe kilkakrotnie zostały skierowane do zgłoszeń, które okazały się być fałszywymi alarmami. Nieodpowiedzialna kobieta, która dzwoniła na numer alarmowy z kilku telefonów komórkowych zawiadamiała o zagrożeniach, które nie istniały, w tym o pożarach budynków.

Po przybyciu na miejsce służb za każdym razem okazywało się, że był to jedynie żart. Funkcjonariusze dzięki skrupulatnej i wnikliwej pracy ustalili i zatrzymali autorkę fałszywych zgłoszeń, której za popełnione czyny grozi teraz od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Przypominamy, że kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji, czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji. W razie skazania za przestępstwo jakim jest fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu sąd orzeka: 1) nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 10 000 zł oraz 2) świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 katalog środków karnych pkt 7 w wysokości co najmniej 10 000 zł.

 

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja