Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Edyty Kornela

Monday, 16, wrzesień 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

25.04.2016

Kolejność wykonywania instalacji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kolejność wykonania poszczególnych instalacji ma duże znaczenie. Prawidłowy przebieg może oszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. W przypadku instalacji pomyłki łączą się z ponownym kuciem ścian i utrudnioną ich wymianą.

Etap fundamentu i podłogi na gruncie

Najwcześniejszy etap budowy to fundamenty oraz podłoga na gruncie. Tutaj pojawiają się pierwsze wyprowadzenia instalacji. Jest to wbrew pozorom bardzo ważny etap. Każdy błąd łączy się z dużymi wydatkami i trudnym dostępem do miejsca, w którym nastąpił problem.

  1. Odprowadzenie ścieków poza budynek, czyli przepust w ścianie fundamentowej,
  2. Rozprowadzenie rur kanalizacyjnych, które następnie znajdą się w gruncie pod podłogą,
  3. Doprowadzenie wody do budynku na głębokości około 1,5 metra, czyli pod ławą fundamentową,
  4. Doprowadzenie do budynku kabla elektroenergetycznego od złącza i kabla domofonowego oraz ułożenie kabli na potrzeby oświetlenia domu z zewnątrz, jak również oświetlenia bramy.
  5. Jeśli inwestor planuje kominek, powinien dopilnować, aby powstało doprowadzenie rury powietrznej do przyszłego kominka.

 

Wykonanie instalacji wymagające bruzd w ścianach

Elementy, które wymagają tworzenie bruzd w ścianach to rury kanalizacyjne, które prowadzą do sanitariatów w domu jednorodzinnym, jak również rury wodociągowe, czy m.in. rury instalacji centralnego odkurzacza. Tworzenia bruzd wymagają również prowadzone między kondygnacjami kanały instalacyjne, powstałe na potrzeby przewodów teletechnicznych, antenowych, domofonowych, czy sieci komputerowej.

Instalacje elektryczne

Na tym etapie instaluje się przewody, które następnie pokrywa się tynkiem, czyli przewody elektryczne, teletechniczne i przewody instalacji alarmowej. Przewody układa się w rurkach osłonowych, peszlach. Dzięki temu jeśli w przyszłości zajdzie potrzeba modernizacji lub wymiany kabli, sytuacja będzie znacznie ułatwiona.

Instalacja wodno- kanalizacja

Prace te można wykonywać niemal jednocześnie z robotami związanymi z elektryką. Dlatego też posadowienie urządzeń w kuchni oraz łazience na tym etapie powinno być już ostatecznie zatwierdzone. Jest to ważny krok, ponieważ każda późniejsza przeróbka może okazać się bardzo kosztowna.

Instalacja ogrzewania podłogowego

Jeśli w domu zaplanowano ogrzewanie podłogowe, to jest odpowiedni czas na położenie rur ogrzewania podłogowego. Po ich rozprowadzeniu i przeprowadzeniu ciśnieniowej próby szczelności, pokrywa się je jastrychem. Warunkuje to ich odporność na zniszczenie, czy uszkodzenie.

Instalacja centralnego ogrzewania

Rury instalacji centralnego ogrzewania układa się pomiędzy płytami styropianu, dzięki czemu straty ciepła na odcinkach przesyłowych są niewielkie. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, aby podejścia do grzejników znajdowały się na odpowiedniej wysokości. Utrudnienie stanowi fakt, że na tym etapie budowy nie ma jeszcze ani posadzek, ani parapetów, co może wpłynąć na nieprawidłowe obliczenie odległości od podłoża. Brak bowiem punktu odniesienia.

Konieczne jest przeprowadzenie próby ciśnieniowej, która wykaże czy połączenia są szczelne. Na tym etapie jeszcze łatwo je zlokalizować i w razie potrzeby naprawić.

W tym momencie przychodzi również czas na wstawienie pieca. Wybór odpowiedniego modelu powinien być kwestią dokładnie przemyślaną, ponieważ będzie on ogrzewał cały dom. Dokonując wyboru warto kierować się nie tylko jakością pieca, ale również potrzebami domowników. Jeśli inwestor ma w planie montaż centralnego odkurzacza, to również jest dobry moment na jego instalację.

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja