Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Alfreda Izydora

Saturday, 14, grudzień 2019

Domi strona
20191021 kantor

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

14.07.2019

Wystrzałowa przyjaźń drawsko - złocieniecka. Tym razem będzie promocja walorów obu miast

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Od kilkuset lat znane i opisywane były konflikty pomiędzy mieszkańcami Drawska Pomorskiego, a Złocieńca. Najczęściej przywoływanym konfliktem był spór o armatę, którą wykradli w 1870 r. ze Złocieńca mieszkańcy Drawska.

 

Po kradzieży doszło do bitwy o armatę w okolicach miejscowości Suliszewo. Od tego czasu konflikt stale narastał, a mieszkańcy obu miast nie przepadali za sobą. Właśnie ten konflikt stał się inspiracją do realizacji w 2012 i 2013 r. projektu ,,Wystrzałowa przyjaźń drawsko – złocieniecka”. Pomysłodawcą projektu była grupa mieszkańców Drawska i Złocieńca, a na czele grupy stał obecny burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski.  

Burmistrzowie chcą nadal promować Drawsko i Złocieniec – będzie kontynuacja przyjaźni

W ramach dobrych sąsiedzkich stosunków Burmistrz Drawska Pomorskiego Krzysztof Czerwiński oraz Burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski wyrazili chęć uczestniczenia w nietypowej sesji zdjęciowej, mającej na celu promocję obu miast. Wstępny zarys pomysłu zakłada, że burmistrz Złocieńca zapromuje miejsca i produkty lokalne Drawska Pomorskiego, a Burmistrz Drawska Pomorskiego zrealizuje podobny pomysł w Złocieńcu. W ślad za sesją Burmistrzów zrealizowane zostaną kolejne sesje zdjęciowe różnych środowisk. Efektem końcowym będzie wystawa fotograficzna zaprezentowana w dwóch miastach. W najbliższym czasie współpracownicy burmistrzów spotkają się, aby ustalić konkretne działania.

Jak było ?

Podczas realizacji projektu  w 2102 i 2013 r. inicjowano spotkania drawsko – złocienieckie. Organizowane były wspólne inicjatywy sportowe, kulturalne, edukacyjne i turystyczne. Grupa projektowa starała się organizować integrację na wielu płaszczyznach, tak aby dotrzeć do jak najszerszego grona mieszkańców obu miast. Chciano, aby był to początek dobrych relacji między mieszkańcami.

Jak jest teraz ?

Po niespełna sześciu latach od zakończenia projektu możemy śmiało potwierdzić, że cel projektu został osiągnięty. Zmieniło się  nastawianie mieszkańców obu miast wobec siebie. Co więcej na wielu płaszczyznach jest bardzo dobra współpraca i realizowane są wspólne działania.

Nie brakuje psikusów. Armata symbolem przyjaźni i inspiracją dla psikusów…

Kością niezgody pozostaje jednak armata, która została zakupiona po realizacji projektu  jako symbol przyjaźni. Do dziś krąży między Złocieńcem, a Drawskiem i jest chętnie przywłaszczana zarówno przez włodarzy Złocieńca jak i Drawska. Choć ostatni od kilkunastu miesięcy jest w Złocieńcu. Oba miasta przy nadążającej się okazji próbowały zatrzymać okaz w swoi mieście. Po zakończeniu działań projektowych armata została w Drawsku Pomorskim. Była eksponowana w drawskim ośrodku kultury, a następnie w centrum Drawska Pomorskiego.

1 kwietnia 2014 r. mieszkańcy Złocieńca ukradli armatę z pl. Konstytucji w Drawsku

Tego nie spodziewał się nikt, chociaż plotki o przejęciu armaty pojawiały się od dłuższego czasu. W dniu 1 kwietnia 2014 r. kilka minut po godz. 9:00 ukradziona została armata z pl. Konstytucji. Sprawcy chcąc wykazać się sprytem zaparkowali swój pojazd na jednym z podwórek w pobliżu pl. Konstytucji. Przebrani za pracowników drawskiego Zakładu Usług Komunalnych dokonali demontażu armaty, a następnie przetransportowali ją na lawetę zaparkowaną na podwórku przy ul. Ratuszowej.  Szybka analiza nagrań z miejskiego monitoringu pozwoliła ustalić sprawców zdarzenia. Mimo przebrania udało się ustalić, że armatę zabrali mieszkańcy Złocieńca, a głównym inicjatorem był obecny Burmistrz Krzysztof Zacharzewski. Tego samego dnia K. Zacharzewski pochwalił się zdobyczą w mediach społecznościowych Od tego czasu armata była w Złocieńcu. Była wykorzystywana podczas ważnych dla miasta wydarzeń.

 

1 kwietnia 2016 r. Drawszczanie odbili armatę

Symbol przyjaźni drawsko – złocienieckiej kusił mieszkańców obu miast do robienia wzajemnych psikusów. Tak też stało się w 2016r. Władze Złocieńca bardzo chroniły swojej zdobyczy. Armata zamknięta była w jednym z miejskich pomieszczeń, gdzie odbicie jej wiałoby się z poważnym naruszeniem prawa. Drawszczanie wykazali się sprytem i odbili armatę podstępem.

1 kwietnia 2016r. nieświadomy niczego Burmistrz Złocieńca K. Zacharzewski dobrowolnie wydał armatę, nie sądził jednak, że to podstęp. Armata miała być użyczona na chwilę, a została w Drawsku na dłużej. Armata po odbiciu ze Złocieńca stanęła w drawskiej szkole podstawowej jako wystawa i symbol edukacji o przyjaźni drawsko – złocienieckiej. Kilka miesięcy później armata trafiła do Złocieńca, gdyż odbywały się tam ważne uroczystości podczas których niezbędny był wystrzał z armaty.

 

Burmistrz Zacharzewski wrócił z armatą do Drawska

O wyjątkowej przyjaźni obu miast świadczy fakt, że w październik 2017 r. Burmistrz Złocieńca przyjechał do Drawska Pomorskiego z armatą. W tym czasie w Drawsku pod pomnikiem dwóch czołgów odbywała się pikieta zorganizowana w obronie pozostawienia pomnika czołgów w Drawsku. Podczas pikiety oddano wystrzały z armaty na znak przyjaźni drawsko złocienieckiej i w ramach obrony pomnika. To był wyjątkowy gest Burmistrza Złocieńca skierowany do mieszkańców Drawska Pomorskiego.

A jaki będzie dalszy los armaty ?

Mamy nadzieję, że nowy pomysł na ożywienie wystrzałowej przyjaźni – drawsko złocienieckiej przyniesie też nowe pomysły na wykorzystanie armaty, a może i przyjdzie czas na nowego psikusa oczywiście przyjacielskiego.

W ramach projektu na przełomie 2012 i 2013 r przeprowadziliśmy wywiady z Lechem Dyblikiem, rodowitym mieszkańcem Złocieńca oraz Zbigniewem Krzywańskim, rodowitym mieszkańcem Drawska Pomorskiego.

Obaj panowie wyjechali ze swoich miast, zajęli się sztuką, teatrem, aktorstwem i muzyką, ale chętnie wracaj do swojej malej ojczyzny. Dlaczego ? Warto posłuchać w poniższym materiale video

 

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

20190929 pietrzak

2017ki stacja