Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Mikolaja Stanislawa

Tuesday, 12, listopad 2019

Domi strona
20191021 kantor

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

 

 

18.03.2019

Czuwali nad Drawą. Członkowie MDM-u nakręcili film.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Historia Związku Harcerstwa Polskiego po II wojnie światowej przybiera nowy wymiar. Na tzw. „Ziemiach Odzyskanych„ organizacja młodzieżowa tworzy się od podstaw. Jedna z najważniejszych organizacji młodzieżowych skupi się pod znakiem krzyża harcerskiego.

Był to ruch spontaniczny i przepełniony patriotyzmem i wiarą służenia Polsce. Ludzie którzy przybywali do powojennego Drawska z wielu zakątów dawnej II Rzeczpospolitej pamiętali tradycje harcerstwa. Ale okres początków harcerstwa, jest mało znany w historii powojennej Drawska Pomorskiego. Do wydarzeń z tamtych lat powracają trzej świadkowie historii, którzy w tamtym czasie mieli po kilkanaście lat.

Jednym z nich był Zygmunt Wujek który przyjechał do Drawska z Rawicza na obóz harcerski w 1947 roku. Drugim świadkiem jest Jan Bułczyński, który przybył z Pińska i aktywnie działał w ruchu harcerskim. Trzecim sprawozdawcą, jest Eugeniusz Piecewicz, który dotarł z rodziną do miasta nad Drawą z Wileńszczyzny. Opisany okres to czas wspaniałych młodzieńczych wyzwań, przepełnionych radością życia w Polsce. Pierwszy ze świadków powróci do Drawska Pomorskiego po latach w roli artysty - rzeźbiarza. Natomiast panowie Jan i Eugeniusz postanowili zamieszkać w mieście na kolejne lata.


Niestety, bardzo szybko powojenna rzeczywistość zweryfikowała młodzieńcze ideały i zdegradowała misję harcerstwa, sprowadzając do roli służebnego tworu stalinowskiego systemu.
Uczniowie z Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim działający pod nazwą „MDM- Młody Drawski Meander, przygotowali materiał filmowy, który opowiada historię harcerstwa z  okresu powojennego.

Film powstał w ramach organizowanego konkursu przez Uniwersytet Szczeciński – Pomorska Liga Historyczna.
MDM - Młody Drawski Meander z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim w skałdzie; Asia Rakowska, Julia Kołodziejczyk, Marcelina Gielezy, Michał Kiełbowicz, Mateusz Stankiewicz,Karol Gloc, opiekun Romuald Kurzątkowski

 

20190929 pietrzak

zetgold

michalina 3

45e3f3acd59c60c11a87c4101c908618

20190929 pietrzak

2017ki stacja