Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Marii Cezarego

Wednesday, 21, sierpień 2019
Domi strona

W TYM MIEJSCU MOŻE BYĆ TWÓJ BANER REKLAMOWY reklama@drawskopomorskie.com

10.06.2017

Ińsko chce fragmentu gminy Drawsko - trwają konsultacje społeczne

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kilka dni temu informowaliśmy, że Burmistrz sąsiedniej gminy Ińsko rozpoczął procedurę zmierzającą do przejęcia części gminy Drawsko Pomorskie i Kalisz Pomorski. Dokładniej chodzi o fragment poligonu drawskiego w pobliżu Ziemska. Władze gminy Ińsko powołują się na względy historyczne, ale faktycznym powodem są finanse o czym już teraz mówi wprost burmistrz Ińska.

W tej chwili wojsko płaci zarówno dla Drawska jak i Kalisza podatek tzw. ,,poligonowy”. Ińsko mimo, że sąsiaduje z poligonem takiego podatku nie otrzymuje. Władze gminy wpadły więc na pomysł, aby zabrać część ziem sąsiednich gmin, zyskując tym samym część poligonowego podatku. W piątek reporterka TVP Szczecin Małgorzata Miszczuk realizowała na ten temat materiał, który zamieszczamy poniżej.

Burmistrz Ptak – stanowczy sprzeciw

Zarówno Radni Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim jak i Burmistrz Ptak stanowczo sprzeciwiają się pomysłowi władz Ińska. W chwili obecnej trwają konsultacje społeczne, które są jedną z procedur jakie musiała podjąć gmina na skutek decyzji włodarzy Ińska. Jak mówi Burmistrz Ptak – władze Ińska powinny podjąć wysiłek, aby wzmocnić swój budżet własnymi działaniami, a nie kosztem sąsiednich gmin. Według burmistrza pomysł jest absurdalny.

Powiat Drawski reaguje

W miniony piątek na nadzwyczajnym posiedzeniu zebrał się Zarząd Powiatu Drawskiego, który również wyraził swój sprzeciw. Również powiat rozpocznie w tej sprawie konsultacje społeczne.

Drawsko przejmie cała gminę Ińsko ?

Według nieoficjalnych informacji radni wraz z burmistrzem zastanawiają się nad podjęciem działań prawnych w sprawie przejęcia całej gminy Ińsko i włączenia jej w terytorium gminy Drawsko Pomorskie. W nieoficjalnych rozmowach pojawiają się również informacje, że rada miejska podejmie uchwałę w sprawie przejęcia terytorium gminy Ińsko, a dokładniej miejscowości Studnica, która sąsiaduje z poligonem. W ten sposób władze Ińska nie miałyby problemu a miejscowością Studnica, której mieszkańcy narzekają na sąsiedztwo z poligonem i brak wsparcia finansowego. Szczybkie remonty dróg, nowy plac zabaw, czy rozwój infrastruktury turystycznej, to jedne z pomysłów jakie pojawiają się gdyby Drawsko przejęło Studnicę.  

Podjęcie takich kroków to przede wszystkim zwrócenie uwagi władzom państwowym na problem i możliwości jakie daje polskie prawo samorządom.

Jakie decyzje podejmie Burmistrz Drawska Pomorskiego oraz Radni dowiemy się na najbliższej Sesji Rady Miejskiej w ostatnim tygodniu czerwca.

Mieszkańcy Drawska również podjęli inicjatywę przyłączenia Ińska do Drawska – w portalu społecznościom Facebook pojawił się profil poświęcony tej sytuacji – kliknij i zobacz

 

2019 skp 01

zetgold

michalina 3

2019 skp 01

2017ki stacja