Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Gerwazego Protazego

Tuesday, 19, czerwiec 2018

optyk desktop

14.05.2017

Defibrylatory już kupione !

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niesamowita akcja i chyba taka pierwsza całkowicie udana w Drawsku Pomorskim, gdzie o środki nie starano się od instytucji, a wszystkie pozyskano w ramach finansowania społecznościowego. Chodzi o automatyczne defibrylatory. 


AED - w skrócie to wysoce specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

O akcji AED Drawsko

Jaka jest geneza pomysłu i co dzięki pomysłowi AED Drawsko inicjatorzy chcieli osiągnąć ?

O to zapytaliśmy Michała Walkiewicza:
Pomysł był wspólny. Przemysław Bogusz, Tomasz Walkiewicz i ja spotkaliśmy się w styczniu br. roku i zaplanowaliśmy realizację projektu AED Drawsko – rzeczowo poinformował Michał. Zgodnie z pomysłem w Drawsku Pomorskim powstaną 4 publiczne punkty AED. 3 zamontowane w zewnętrznych kapsułach dostępne do użytku 24h i jeden wewnętrzny.

Skąd środki na drogie urządzenia AED ?

Na ufundowanie jednego defibrylatora zdecydowali się Monika i Przemek Bogusz. Na resztę trzeba było zebrać środki. Tutaj organizatorzy postanowili, że zwrócą się do społeczeństwa. Wykorzystają platformy croudfundingowe.

W akcji zbiórki nie byli sami:

Kolejne spotkanie odbyło się w większym gronie wolontariuszy chętnych do współpracy: Każdy miał przydzielone zadania i odpowiadał za jakąś daną część projektu. Nasz informatyk Maciej Kraska zajmował się tworzeniem dla nas plakatów i obróbka materiałów filmowych, stworzeniem także filmiku promocyjnego, w którym zagrali: Zosia Zbożnik, Wiktor Wiski, Kaja Kiedrowska oraz strażacy drawskiej Straży Pożarnej. Dziewczyny: Jowita Ostrowska, Marta Wszelaka, Aleksandra Skrzypczak i Kinga Wiśniewska miały za zadanie zorganizować maraton Zumby i Fitnessu połączony ze zbiórką funduszy oraz dbać o promocję i bieżące sprawy projektu tj. np. pozyskiwanie atrakcyjnych nagród dla darczyńców. Magdalena Lekka jest naszą księgową, odpowiadała za wszystkie sprawy finansowe i świetnie sobie z tym radziła. – opowiada Michał

Ile udało się zebrać?

  • Poprzez portal Polak Potrafi wolontariusze zebrali 14 013,25 zł, a na stronie zrzutka pl. 8780,82 zł. Łącznie projekt zebrał . 22 794,07 zł.

Mieszkańcy sami ufundowali sobie urządzenia

To właśnie mieszkańcy i przyjaciele z zewnątrz postanowili przekazać środki na ten pomysł. Licytowano sesję z Euniką Gądek, rękawice bokserskie Piotra "Bodzio" Kamińskiego, rękodzieło, usługi firm, albumy Leszka Paradowskiego, brykiet, laleczki i dziesiątki innych. Z drugiej strony byli ludzie, którzy przeznaczali na te licytacje środki. Zarówno jedni jak i drudzy są fundatorami.

Jako ciekawostkę możemy dodać, że także ten artykuł jest tego wynikiem. Został on wylicytowany przez Annę Karpińską i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "ANTA". Pani Ania podjęła decyzję, że zamiast przeznaczyć artykuł na promocję firmy chce aby na DSI pojawił się kolejny artykuł o projekcie AED Drawsko. 
Czujemy się zobligowani do tego aby przynajmniej zachęcić do usług firmy „ANTA”. O szczegółach przeczytacie na ich stronie.

Tu również Michał Walkiewicz chciałby dodać kilka słów od ludzi bezpośrednio zaangażowanych w akcję:
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy wspierali nasz projekt zarówno merytorycznie jak i finansowo. Długo by wymieniać wspierających, wiem że lista zamyka się w około 200. osobach. Podczas projektu mieliśmy naprawdę nawał pracy. Po spotkaniu organizacyjnym, na którym ułożyliśmy szczegółowy plan działania ruszyliśmy ostro do działania. W sieci zahuczało o projekcie AED Drawsko. Przy wsparciu tak wielu osób udało nam się osiągnąć cel. Na naszej grupie tajnej na FB, do której należeli wszyscy wolontariusze projektu toczyła się prawdziwa burza mózgów. Telefony po prostu się urywały i chwilami nawet tworzyła się nerwowa atmosfera, ale wszystko pozytywnie się kończyło. Uważam, że projekt świetnie zintegrował społeczność lokalną naszej okolicy.

Co dokładnie zostało zakupione?

W Drawsku Pomorskim powstaną 4 publiczne punkty AED. 3 zamontowane w zewnętrznych kapsułach dostępne do użytku 24h i jeden wewnętrzny.

  • 3 x defibrylator AED,
  • 3 x kapsuła zewnętrzna z modułem grzewczym i alarmem
  • 3 x zestaw elektrod dziecięcych PEDIPAK
  • 3 x moduł GSM
  • 3 x sygnalizator zewnętrzny do alarmu
  • 1 defibrylator wewnętrzny

Projekt nie podał jeszcze miejsc instalacji, jednak brane były pod uwagę szkoły, OREW w Gudowie czy ORLIK w Parku Chopina.

GALERIA ZDJĘĆ - kliknij tu

W piątek 12 maja w Sali konferencyjnej drawskiej informacji turystycznej wolontariusze zorganizowali spotkanie, na które zaprosili mieszkańców. Była to doskonała okazja aby podziękować wszystkich zaangażowanym w każdy mniejszy, czy większy sposób. Był tort i szampan. Przybyły lokalne media i prasa. Tutaj po więcej odsyłamy do poniższego skrótu filmowego.

Warto dodać, że w trakcie trwania zbiórki cały czas odbywały się warsztaty ratownicze AED Drawsko.

 

 

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation