Drawsko Pomorskie - informacje, wydarzenia, nowości

Imieniny: Alicji Alojzego

Thursday, 21, czerwiec 2018
04.11.2016

W DRAWSKU POMORSKIM ŻADNA MAMA NIE JEST SAMA!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Drawsko ma wiele powodów do dumy. Ten jeden szczególny, który wzrusza i budzi podziw, to zaangażowanie Szpitala, Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drawsku Pomorskim i grupy "Super Mamusiek" w niesienie pomocy mamom i noworodkom.

Mama, która sygnalizuje dylemat i nie wie czy podoła macierzyństwu, otrzymuje psychologiczne wsparcie lekarzy oraz położnych. Jeżeli problem ma podłoże finansowe, wystarczą 24 godziny, by zmienić punkt widzenia mamy. Super Mamuśki w ciągu doby organizują wyprawkę – niezbędne dla noworodka rzeczy, np.: pieluszki, ciuszki, chusteczki, ciuszki. O dalsze zapewnienie stabilnej sytuacji materialnej dba MOPS. Przy tak zorganizowanym wsparciu, rodzice nabierają sił i wiary, że się uda, że podołają.

Z jakimi dylematami mierzą się matki? Co na to mogą zaradzić wspomniane organizacje: Szpital, MOPS oraz grupa "Super Mamusiek"? Na te pytania opowiedziała od serca osoba, która znajduje się w bezpośrednim, pierwszym kontakcie z mamą i noworodkiem. Jej zadaniem jest wsparcie psychologiczne, podarowanie więcej niż opieki szpitalnej, mianowicie nadziei. Mowa o Położnej pracującej w Drawskim Szpitalu.

„Czasem mimo ogromu miłości i szczęścia jakim jest fakt przyjścia na świat nowego człowieka życie stawia nas przed trudnymi wyborami. Najtrudniejszym wyborem jest dla matki pozostawienie nowonarodzonego w szpitalu. Podyktowane jest to czasami brakiem środków finansowych, a czasami brakiem zaplecza mieszkalnego. To jest najtrudniejsza decyzja, jaką muszą w swoim życiu podjąć matki. Zawsze jest to oparte dobrem dziecka, bo ktoś może zapewnić mu lepsze życie. Nie oceniamy decyzji, bo każda z nas jest matką i wiemy jak krwawi serce matczyne, gdy mojemu dziecka dzieje się krzywda. Zawsze podejmujemy próbę pomocy w zakresie rozmowy i w ewentualnej poprawie sytuacji materialnej i socjalnej.

Nasze działania są wspierane przez MGOPS, z którym współpracujemy bardzo blisko jak i przez społeczność lokalną, która w swojej strukturze posiada grupę zrzeszającą młode, prężnie działające mamy. Grupa ta, nosząca nazwę Super Mamuśki, podejmuje szereg szeroko zakrojonych działań lokalnych. Wśród nich jest doposażanie w razie konieczności w wyprawkę nowonarodzonego człowieka. Dziewczyny pracują w różnych instytucjach użyteczności publicznej i o ewentualnym przekazaniu noworodka do adopcji lub trudnej sytuacji materialnej dowiadują się podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych.
Administratorka grupy kontaktuje się bezpośrednio ze mną komunikując swoją chęć pomocy. Gdy sytuacja tego wymaga, dziewczyny są w stanie w ciągu 24 godzin zorganizować podstawowe produkty i ubranka na ten sam początek, tzw. wyprawkę. Chylę czoła przed zaangażowaniem w sprawę pomocy innym matkom. Same posiadają tysiące obowiązków domowych jak i zawodowych. Z sercem na dłoni śpieszą pomocą innym.”

Machina pomocy jest uruchamiana błyskawicznie. Wstydliwy problem, jakim jest bieda, brak możliwości wsparcia ze strony rodziny, często też samotność nie powinien brać góry nad matczyną miłością. Wie o tym Szpital, MGOPS i grupa Super Mamusiek.

Te są zgrane, ufają sobie, działają szybko, a efekt zawsze ma piękny finał. 730 mam, które bez zbędnego mówienia ‘kto, co, dlaczego’, udzielą pomocy. Administratorka - Pani Monika jest do dyspozycji 24h/7.
Po krótkiej rozmowie można odnieść wrażenie, że akcja ‘mamy mamom’, to jej misja, którą pragnie zarazić każdego. I słusznie, bo nie ma tu drugiego dna. Dziewczyny są niezależne i świadome. Znają bariery, głównie czasowe, z którymi spotykają się rodziny zanim zostanie przyznany im zasiłek, dlatego działają szybko. Co bardzo ważne, anonimowo! „Zapewniamy 100% dyskrecji, oprócz Administracji grupy, nie wie nikt, dla kogo są organizowane zbiórki. Pomagamy, reagujemy, ale również i staramy się sprawdzać niektóre sygnały. Opieramy się na zaufaniu, nie potrzebujemy zaświadczeń. Jeśli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy, a chcesz zachować anonimowość – skontaktuj się z nami: Monika Malec, Agnieszka Kobryś. Znajdziesz nas na: Facebook”

Podsumowując, rodzice potrzebujący porady medycznej, psychologicznej oraz wsparcia materialnego mogą liczyć na zorganizowaną pomoc. „Żadna mama nie jest sama” w Drawsku nie jest sloganem. Słowa mają mocne poparcie w rzeczywistych działaniach.

logo dp bw

drawsko.pomorskie@wp.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Strona internetowa www.drawskopomorskie.com jest blogiem informacyjnym, prywatną stroną internetową,
wydawaną nieregularnie, w miarę zaistnienia ciekawych okoliczności o których warto poinformowac mieszkańców regionu.

Projekt i wykonanie: SurmaCreation